Radio 2025-03-27
11

Radio Gdańsk eksperymentuje ze sztuczną inteligencją. AI pomaga w prognozach pogody

Wojciech Luściński, fot. archiwum prywatne Wojciech Luściński, fot. archiwum prywatne

Radio Gdańsk nie tylko ma od dawna specjalny program poświęcony sztucznej inteligencji, ale zaczęło korzystać z AI do współtworzenia prognoz pogody. – AI doskonale sprawdza się w optymalizacji powtarzalnych procesów i rutynowych zadań, znacząco zwiększając wydajność pracy – mówi Wirtualnemedia.pl. Wojciech Luściński, dziennikarz Radia Gdańsk. Stacja zapewnia jednak, że nie planuje zastępowania dziennikarzy przez sztuczną inteligencję.  

Wykorzystanie AI przez radio to budzący emocje temat. Pisaliśmy w ostatnich miesiącach o nieudanym eksperymencie zastąpienia prezenterów przez AI w Radiu Off Kraków (szybko się z niego wycofano) czy o testach serwisów AI w Radiu Wielkopolska

Mniej spektakularny przypadek dotyczy Radia Gdańsk. Dziennikarz rozgłośni Wojciech Luściński zajmuje się m.in. opracowaniem i prezentowaniem prognozy pogody w Radiu Gdańsk. Na LinkedIn napisał, że to zajęcie “to taka rutyna, którą każdy prezenter wykonuje co godzinę, aby dostarczyć prawidłowe wartości temperatury i ciśnienia, ewentualnie tego, jaka pogoda będzie w nocy i następnego dnia”. Luściński jako miłośnik sztucznej inteligencji, postanowił więc wykorzystać AI do ułatwienia procesu opracowania danych dotyczących pogody, przekazywanych stacji przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na LinkedInowym profilu podał przykład informacji, przekazywanych przez Instytut: 

"W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -1°C do 0°C, nad morzem miejscami około 2°C, przy gruncie lokalne spadki temperatury do -3°C. Wiatr słaby, zmienny. 

W dzień zachmurzenie małe, po południu umiarkowane. Na krańcach zachodnich wieczorem możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C, nad samym morzem od 10°C do 12°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni." 

Czytaj więcej: Skarga Radia Gdańsk na nowy wymóg KRRiT

A poniżej zamieścił ten sam przekaz opracowany przez chatbot Claude AI: 

"Noc zapowiada się pogodnie z małym zachmurzeniem. Uważajmy na lokalne mgły, które mogą ograniczyć widoczność nawet do 300 metrów. Termometry pokażą od minus 1 do 0 stopni, cieplej będzie nad morzem - około 2 stopni. Przy ziemi temperatura może spaść nawet do minus 3 stopni. Wiatr pozostanie słaby i zmienny. 

Jutro początkowo pogodnie, po południu niebo pokryje się chmurami. Wieczorem na zachodzie regionu możliwe przelotne opady deszczu. Będzie wyraźnie cieplej - od 13 do 15 stopni, nad samym morzem chłodniej - od 10 do 12 stopni. Wiatr słaby do umiarkowanego, z kierunków południowo-zachodniego i zachodniego."

– AI doskonale sprawdza się w optymalizacji powtarzalnych procesów i rutynowych zadań, znacząco zwiększając wydajność pracy – mówi Wirtualnemedia.pl Wojciech Luściński.

Dziennikarz dodaje, że w obszarach wymagających autentycznej kreatywności, kontekstowego rozumienia niuansów kulturowych czy weryfikacji faktograficznej, to ludzka perspektywa pozostaje niezastąpiona.  

Na obecnym etapie rozwoju sztuczna inteligencja jest imponującym asystentem, ale nie samowystarczalnym  twórcą. Prawdziwa wartość pojawia się w synergii między technologicznymi możliwościami AI a ludzkimi kompetencjami: krytycznym osądem, empatią i odpowiedzialnością etyczną – stwierdza Luściński.  

Czytaj więcej: Do Polski wchodzi Google AI Overwievs. To wyszukiwarka wspomagana AI

Wojciech Luściński zaznacza, że sztuczna inteligencja stanowi jedynie około 10 proc. jego warsztatu redakcyjnego. 

– Profesja redaktora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za przekazywane treści, dlatego traktuję AI jako narzędzie wspierające, nigdy zaś jako ostateczny autorytet. Każda sugestia generowana przez algorytmy przechodzi przez filtr krytycznego myślenia – to człowiek weryfikuje, kontekstualizuje i podejmuje finalne decyzje redakcyjne. W świecie informacji wiarygodność jest walutą, której nie można powierzyć wyłącznie maszynom – doprecyzowuje.  

Radio Gdańsk z programem o AI

Luściński jest także pomysłodawcą audycji “Radiowe AI”. Mow jest w niej o szansach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja.

Obserwując dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, dostrzegłem lukę w polskim eterze, którą Polskie Radio mogłoby wypełnić. Moją intencją nie było tworzenie wąsko specjalistycznego programu pełnego technicznych zawiłości, lecz stworzenie przestrzeni, gdzie przeciętny słuchacz może przystępnie poznać świat AI. Zależało mi na zrównoważonym przedstawieniu zarówno potencjału, jak i wyzwań związanych z tą technologią – w tym zagrożeń takich jak deepfake'i czy automatyzowana dezinformacja, których społeczeństwo powinno być świadome – wyjaśnia Luściński.

W programie była dotąd mowa o fabryce sztucznej inteligencji w Poznaniu czy chatbocie Mety. Audycja nadawana jest w soboty o 13.10. 

Redakcja Radia Gdańsk w lutym 2024 r. po raz pierwszy użyła modelu Midjourney do tworzenia grafik. Grafika została wykorzystana przy dość nietypowej informacji, bo dotyczącej kradzieży konia w Wejherowie.  

– Mężczyzna, który go ukradł, wprowadził go po schodach do mieszkania w kamienicy. Musieliśmy wtedy jakoś poradzić sobie z doborem odpowiedniego zdjęcia i skorzystaliśmy z możliwości, jakie daje ten model AI. Do dzisiaj w sytuacjach wyjątkowych korzystamy z tego typu grafik – tłumaczy dla Wirtualnemedia.pl Joanna Matuszewska, dyrektorka ds. programu i rozwoju w Radiu Gdańsk.

Matuszewska wyjaśnia, że redakcja nie ma planów, żeby zastępować prezenterów sztuczną inteligencją. – Chcemy jednak z nią eksperymentować i robi to Wojtek Luściński, który w swoich audycjach używa sztucznej inteligencji do generowania dźwięków i prowadzi dialogi z AI. Można to jednak potraktować jako próby jej praktycznego wykorzystania, związane z zainteresowaniami naszego dziennikarza. Wychodzimy z założenia, że audycje i wiadomości publikowane w naszej stacji powinny pochodzić od dziennikarzy.

Czytaj więcej: Rusza pierwsze radio niemal w całości tworzone przez AI

Matuszewska dodaje, że “dziennikarze powinni być na bieżąco z technologiami, w tym sztuczną inteligencją, która jest coraz bardziej obecna w życiu naszych słuchaczy” – Dziennikarze nie mogą być ignorantami, powinni znać modele AI, wiedzieć jak one działają. Wszystko po to, żeby z nimi współpracować, ale też tłumaczyć ich działanie odbiorcom, oraz jeżeli zajdzie taka potrzeba, wiedzieć jak im przeciwdziałać - puentuje. 

Autor: Kinga Walczyk

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE (11) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Strona Główna Newsletter