Radio2022-01-30
78

Radiofonia kończy nadawanie. Po 28 latach Kraków bez rozgłośni akademickiej

KOMENTARZE (78)

WASZE KOMENTARZE

To jak by było ogłoszenie na tę częstotliwość to kto wie czy w ramach rekompensaty za Kielce nie otrzymała jej by Fama...

gosc 12022-02-01 13:53
00

Moim zdaniem to właśnie rozgłośnie uczelni są przyczyną upadku Radiofonii. Nie da się bowiem finansować obu projektów radiowych.

No... nie. Zobacz sobie, kiedy wystartowało UJOT FM. W 2015 roku, czyli dwa lata po zawirowaniach z Radiofonią, a prace nad nową stacją zaczęły się w 2014 roku. Studenci UJ domagali się miejsca, w którym mogą się twórczo spełnić, bo ktoś odebrał im radio na FM. Jakie były pobudki za stworzeniem Radia 17 na AGH, można przeczytać w biuletynie uczelni nr 172/2007 dostępnym w internecie. Było to w 2006 roku, kiedy Radiofonia nie istniała, a na 100,5 FM zaczęła nadawanie Eska Rock. Wtedy studenci zaczęli nadawać radio internetowe w sieci lokalnej akademików. Poparły to władze AGH i tak powstała 17-stka, nazwana od liczby domów studenckich na miasteczku.

radiowiec2022-02-01 17:29
00

Każdy kto choć trochę zna krakowskie środowisko studenckie wie, że od lat istniało pod Wawelem radio akademickie nadające w paśmie 100,5 FM. Rozgłośnia ta założona została w 1994 roku pod nazwą RAK, którą w 2002 zmieniono na ŻAK, a później na eX FM. Kolejne zmiany nazewnictwa nie poprawiły sytuacji. Stacja niemal od zawsze niedofinansowana, nadająca na przestarzałym sprzęcie, nie była w stanie funkcjonować samodzielnie. Ograniczone warunki techniczne i kiepska promocja przekładały się na słabe wyniki słuchalności. Kuźnia wielu młodych talentów dziennikarskich nieuchronnie chyliła się ku upadkowi. W końcu, aby redakcja w ogóle mogła istnieć w 2004 roku Rada Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak podjęła decyzję o wejściu w skład grupy TIME (właściciela między innymi radia Eska). Wszystko znowu zaczęło się od początku, tym razem pod szyldem Eska Rock. Komercjalizacja radia może rzeczywiście pozwoliła mu utrzymać się w eterze, jednak de facto zakończyła żywot radia akademickiego. Co prawda umowa koncesyjna zakłada, że na antenie nadal będą pojawiać się treści studenckie, ale przyznano na nie jedynie 15% całego programu. Materiał ten jest tylko „wkładany” w retransmisje nadawane z centrali Eski, o całokształcie programu nie decydują już studenci. Przy tak małym wycinku całej produkcji znalazło się zajęcie tylko dla 4 pracowników etatowych i 21 wolontariuszy z uczelni krakowskich.

brzmi znajomo2022-02-01 17:36
00
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniamiużytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosiodpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadomnas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
PracaStartTylko u nas