Telewizja2022-01-06
29

Rośnie liczba polskojęzycznych stacji tv. „Pseudokanały z powtórkami”

KOMENTARZE (29)

WASZE KOMENTARZE

"Polska „fenomenem” na skalę światową?"

Włosi maja dziesiątki multipleksów naziemnych gdzie cała dobę lecą telezakupy i inne śmieci. Na satelicie mają tego setki.

Adam2022-01-06 17:27
00

Niestety szefowie stacji telewizyjnych i ich dyrektorzy programowi już dawno zamknęli się w pewnego rodzaju bańkach... i chyba nie czują trendów (w tym tego co chętnie ogląda się na platformach VOD)... zamiast tego produkują tandetę (patrz coraz większa patologia dot. udziału paradokumentów w ramówkach największych stacji naziemnych) czy psucie/dewaluacja niegdyś kultowych marek (np. MTV, Discovery) poprzez emitowanie coraz głupszych programów (najczęściej z gatunku reality show). Ogólnie ma się wrażenie, że decydenci korzystają z jakiegoś bardzo ograniczonego katalogu i wolą emitować w kółko to samo. Do tego dochodzą tacy nadawcy jak np. Winnicki, którzy produkują już taśmowo kanały... o niczym... wtórne i bez większej wartości).

Jakie skrzywienie mamy dziś na polskim Comedy Central, które przez większość czasu antenowego piłuje wciąż te same dwa seriale NON STOP (Teoria Wielkiego Podrywu i Przyjaciele), natomiast kultowy South Park jest emitowany raz w tygodniu o 2-iej w nocy (w niemieckim CC serial leci normalnie w dzień).

Do tego dochodzi problem reklam, których na kanałach tematycznych jest za dużo. Kanały niby płatne, a nadawcy zachowują się jakby były kanałami niekodowanymi (co też wkurza wielu ludzi i powoduje ich migrację do serwisów VOD).

Na polskim rynku jest wiele niewykorzystanych nisz:
- kino europejskie (CBS zabiło kanał Europa Europa... natomiast Eurochannel jest praktycznie niedostępny u operatorów)
- kino i seriale azjatyckie (np. patrz jakąś popularnością cieszą się w ostatnim czasie produkcje południowokoreańskie)
- muzyka jazzowa i klasyczna
- japońskie anime (na Netflix ten gatunek bije rekordy popularności... w polskiej telewizji, dystrybucji DVD/Blu-ray/kinowej prawie nie istnieje)
- animacje dla dorosłych (coś w stylu Amerykańskiego Adult Swim)... chodzi o kultowe produkcje w stylu South Park, The Simpsons, Rick&Morty, Family Guy itp.
- dalej jest miejsce na dobre kanały dokumentalne i popularnonaukowe (niestety Discovery woli dziś emitować durnowate reality shows, Animal Chanel pie***ły o amerykańskich rozpieszczonych kotkach/pieskach, a History zmyślone historie o kosmitach)
- kanał z klasycznymi filmami (w stylu dawnego TCM z początku jego obecności w Polsce)... czyli filmy z lat mniej więcej 30-70)
- przydałby się dobry (i nie przynudzający czasami jak TVP Kultura) kanał kulturalny (coś w stylu niemiecko-francuskiego ARTE lub brytyjskiego Sky Arts)
- wielu nadawcom przydałoby się odchudzenie portfolio (wolałbym jeden dobry AXN, Filmbox czy Discovery - za dużo tych powtórkowych klonów)
- brak stacji dot. komputerów i nowych technologii (nie mylić z kanałami o grach komputerowych)
- mamy mnóstwo kanałów dot. wystroju wnętrz itp.... ale przydałby się kanał w stylu Murator TV (w nawiązaniu do miesięcznika)... przecież wielu Polaków (w przeciwieństwie do Amerykanów) samodzielnie wykańcza domy/mieszkania czy nawet buduje je...
- przydałby się prawdziwy kanał naukowy wraz z dedykowanym blokiem programowych dot. nauki języków obcych (może TVP Nauka wypełni tą lukę)
- brak kanału dot. rolnictwa... można by to połączyć z myślistwem i wędkarstwem
- kanał (tutaj raczej musiałoby się wykazać TVP) z cyfrowo zrekonstruowanymi kultowymi programami z przepasnych archiwów TVP z lat 60-90)... taki TVP Nostalgia... kto nie chciałby jeszcze raz obejrzeć .... poprawionych cyfrowo... kultowych koncertów z Opola, kabaretu Olgi Lipińskiej, Studia 2, Sondy, programów Manna i Materny)

TT2022-01-06 18:52
00

@TT, tylko, że tę niszę musiałaby zapełnić jakaś stacja, która zdecyduje się wzorem stacji radiowych w Internecie (vide: 357 i RNŚ) wprowadzić finansowanie z Patronite, albo za pomocą modelu subskrypcyjnego. Finansowana w 100% z reklam nigdy nie będzie miała prawa tak utrzymać uwagi widza, aby nie zejść póżniej do poziomu uwagi portfela i przepływu forsy i nie produkować tańszego szrotu do puszczania tych audycji o pierwszej - trzeciej nad ranem.

Potrzeba jakieś rewolucji w samym tworzeniu treści, ale też możliwości tworzenia niezależnie od forsy sponsorów. Na Zachodzie (a nawet niedawno w ČT) jakoś co niektóre stacje emitują pomiędzy programami tylko plansze sponsorskie, promosy i nic więcej. U nas taka kultura była, ale 25 lat temu, kiedy dopiero tworzył się wolny rynek, a bloki reklamowe trwały nawet minutę (sic!). Póżniej doszły do tego regulacje, kunkatorstwo i układy.

DrVictór2022-01-06 19:07
00
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniamiużytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosiodpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadomnas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
PracaStartTylko u nas