SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Repropol w przededniu negocjacji z bigtechami. Ma ogłoszenie dla wydawców

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol przystępuje do rozmów z platformami technologicznymi na temat zasad egzekwowania przepisów znowelizowanego prawa autorskiego. W związku z tym zwraca się z ważnym ogłoszeniem dla wydawców. 

Okrągły Stół wydawców z Donaldem Tuskiem. fot. East News Okrągły Stół wydawców z Donaldem Tuskiem. fot. East News

Jak wynika z opublikowanego w piątek komunikatu na stronie Repropolu, organizacja rozpoczyna proces informowania właścicieli praw autorskich (np. wydawców i autorów) o zamiarze udzielania licencji na korzystanie z publikacji prasowych.

„Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol informuje, iż jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi wydawców publikacji prasowych, przystępuje do rozmów z platformami technologicznymi i może po 3 miesiącach od poinformowania właścicieli praw tj. od dnia 10 kwietnia 2025 roku, realizując uprawnienia wynikające z art. 5a ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (…) udzielać rozszerzonych licencji zbiorowych na korzystanie z publikacji prasowych w ramach świadczenia usług drogą elektroniczną" - czytamy w komunikacie.

Repropol podał też, że uprawnieni z tytułu praw pokrewnych do publikacji prasowych (…) "mogą w każdym czasie i ze skutkiem natychmiastowym, w drodze oświadczenia, wyłączyć swoje utwory lub przedmioty praw pokrewnych z zakresu rozszerzonych licencji zbiorowych".

Zobacz: Wydawcy i dziennikarze dostali tantiemy za 2023 rok

Pod koniec listopada ub.r. odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli wydawców z Repropolem w ramach przygotowań do negocjacji z bigtechami. Na spotkaniu przedstawiono m.in. model potencjalnego podziału wynegocjowanych pieniędzy oraz wyjaśniono, na czym polegać będzie zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi przez Repropol.

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, działające od 2003 roku, posiada upoważnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do prowadzenia działań związanych ze zbiorowym zarządzaniem oraz ochroną praw autorskich należących do wydawców. W listopadzie 2024 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska, rozszerzyła to uprawnienie o zarządzanie prawami pokrewnymi.

Największa nowelizacja prawa autorskiego od 30 lat

W połowie sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Dostosowuje ona nasz porządek prawny do realiów współczesnego zdigitalizowanego świata i stanowi implementację unijnych dyrektyw DSM i SATCABII.

W ramach ustawy liczna grupa twórców otrzymała nowe prawo pokrewne do tanteim za eksploatację ich utworów w internecie. Ustawa zakłada wprowadzenie nowego prawa pokrewnego dla wydawców prasy do cyfrowego korzystania z treści dziennikarskich. 

Dyrektywa DSM (Digital Single Market, dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym), wprowadza m.in odpowiedzialność pośredników usług internetowych, czyli tak zwanych dostawców usług udostępniania treści online. Zapisy tworzą m.in. nowe formy dozwolonego użytku utworów, przedmiotów praw pokrewnych i baz danych.

Termin na wprowadzenie w życie DSM minął 7 czerwca 2021 r. Polska jest jednym z ostatnich państw UE, gdzie te przepisy nie zostały jeszcze wdrożone. 

Dołącz do dyskusji: Repropol w przededniu negocjacji z bigtechami. Ma ogłoszenie dla wydawców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl