Polska powoła Fundusz Sztucznej Inteligencji. Chce wydać miliard złotych
W piątek w siedzibie resortu cyfryzacji podpisano list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji. Jak podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, na rozwój AI Polska chce wydać kwotę rzędu miliarda złotych.
Wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji.
"(...) Powołanie Funduszu Sztucznej Inteligencji to jest zbudowanie takiego mocnego fundamentu dla polskiej gospodarki, w którego będą mogli korzystać mali i średni przedsiębiorcy, będą mogły korzystać startupy. Będziemy budowali w Polsce fabrykę sztucznej inteligencji i ten proces już się rozpoczął. Będziemy w Polsce budowali wielki instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją" - powiedział podczas konferencji prasowej Gawkowski.
Dodał, że Polska będzie też zajmowała się budową modelu językowego PLLuM (Polish Large Language Model), który - jak ocenił - "daje też poczucie, że Polska w tym wyścigu dotyczącym sztucznej inteligencji jest w czołówce".
Zobacz: Agora udostępnia treści do prac nad polskim modelem językowym
Szef resortu cyfryzacji stwierdził też, że odpowiednie "procesy" już się rozpoczęły i będą trwały "w najbliższych tygodniach i miesiącach". Dodał, że pieniądze jakie zostaną wydane na "różne ramy związane ze sztuczną inteligencją" to "olbrzymia kwota".
"Na polską sztuczną inteligencję wydamy kwotę rzędu miliarda złotych" - podkreślił Gawkowski. Dodał, że w pierwszym kwartale 2025 r. będzie można zaprezentować "dokładne wydatki".
Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji ma skupiać najważniejsze instytucje rozdzielające środki publiczne na cele związane z rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Bank Gospodarstwa Krajowego. Rada będzie organem doradczym, którego głównym celem będzie wspieranie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce.
Dołącz do dyskusji: Polska powoła Fundusz Sztucznej Inteligencji. Chce wydać miliard złotych