Członkowie KRRiT przekroczyli uprawnienia? Jest śledztwo. Chodzi o abonament
Prokuratura nadzoruje śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącego i członków KRRiT – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Chodzi m.in. o przesunięcia terminów wpływów z opłat abonamentowych do Radia Wrocław.
Sprawą obejmującą okres od 10 stycznia 2024 r. do 7 lutego 2024 r. zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola.
"Chodzi o podjęcie wbrew przepisom prawa przez przewodniczącego i członków KRRiT uchwały nr 8/2024 w sprawie przesunięcia terminów realizacji harmonogramu przekazywania w 2024 r. wpływów z opłat abonamentowych z rachunku bankowego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do Radia Wrocław SA oraz uchwały nr 40/2024 w sprawie wykorzystania wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w roku 2024, czym działano na szkodę interesu publicznego" – wyjaśnił prok. Piotr Antoni Skiba.
CZYTAJ TEŻ: KRRiT mówi "nie" dodatkowym uprawnieniom szefa UKE. Ostrzega przed cenzurą
Podkreślił, że w ramach tego postępowania prokuratura zwróciła się do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyki o udostępnienie wszelkich spraw z tym związanych.
Dodał, że prokuratura zwróciła się też do KRRiT o nadesłanie dokumentacji związanej z wydaniem obu uchwał. "Dalsze czynności będą podejmowane po uzyskaniu i dokonaniu analizy wyżej wymienionej dokumentacji" – powiedział Skiba.
KRRiT zablokowała abonament dla większości nadawców publicznych
W uchwale podjętej 7 lutego ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.
Pod koniec lutego pełniący w Polskim Radiu funkcję likwidatora Paweł Majcher złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące działań przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. W maju Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów poinformowała o podjęciu postępowania w tej sprawie. - Chodzi o blisko 70 milionów złotych z wpływów abonamentowych, które nie trafiły do Polskiego Radia - zaznaczył Majcher.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Sytuacja zmieniła się w połowie września, gdy w południowo-zachodnią Polskę dotknęła powódź. - Rada postanowiła przyspieszyć wypłatę październikowej transzy środków z abonamentu za 2024 rok z przeznaczeniem przede wszystkim dla ośrodków regionalnych. Rada podjęła również uchwałę o przekazaniu mediom nadwyżki za 2022 rok w kwocie ponad 22 milionów złotych - poinformowała KRRiT.
Dołącz do dyskusji: Członkowie KRRiT przekroczyli uprawnienia? Jest śledztwo. Chodzi o abonament