Kilka dni temu komornik zajął majątek spółki KCI (to większościowy akcjonariusz Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”) celem zabezpieczenia długu w wysokości niemal 5,4 mln zł. Zdaniem Grzegorza Hajdarowicza to „rozbój i złamanie prawa”, pieniądze zostały już zapłacone, a spółka CNT (kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa) może działać na rzecz Orlenu w związku z planami kupna Gremi Media. PKN Orlen zaprzecza.
Do minionej niedzieli sprzedano ponad 13 mln egz. gry „Cyberpunk 2077”, po uwzględnieniu bezpośrednich zwrotów do CD Projekt. Po kilkudniowym tąpnięciu na giełdzie związanym z rozczarowaniem grą akcje firmy odbiły lekko w górę. Według branży straty spółki związane z wpadką są do odrobienia. - Powrót do normalności może zająć CD Projektowi kilka miesięcy, wiele będzie zależało od szybkości i jakości poprawek, w ciągu kilka lat może się sprzedać ponad 50 mln sztuk Cyberpunka 2077 - oceniają dla Wirtualnemedia.pl analitycy finansowi i eksperci segmentu gier.
Resort kultury od wielu miesięcy pracuje nad ustawą o statusie artysty zawodowego. Na jej podstawie powołany zostanie Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych. Ma być finansowany z środków opłaty reprograficznej, która zostanie nałożona także na smartfony i SmartTV. Cieszy to środowiska twórcze, ale producenci sprzętu mówią, że spowoduje to podwyżki. Urządzenia mogą być objęte opłatą już od 2021 roku.
Po kilku dniach od premiery "Cyberpunk 2077" gra zbiera kiepskie recenzje i opinie wśród graczy, zwłaszcza konsol PS4 i Xbox One. CD Projekt zniżkuje także na giełdzie. Producent wydał w poniedziałek oświadczenie z przeprosinami i zapewnieniem, że niezadowoleni fani mogą reklamować grę i otrzymać zwrot pieniędzy. Zdaniem ekspertów zajmujących się komunikacją, firma reaguje na kryzys prawidłowo, a w dłuższej perspektywie czasowej upora się z kryzysem.
PKN Orlen prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, od firmy KCI kontrolowanej przez Grzegorza Hajdarowicza. Prezes Orlenu Daniel Obajtek inwestycje w sektor mediów miał ustalić wiosną br. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Wydawcą "Rzeczpospolitej" powinna być profesjonalna grupa medialna, a nie koncern paliwowy - komentuje naczelny dziennika Bogusław Chrabota.
W okresie od września do listopada br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM. Najsłabszy wynik w historii badania Radio Track odnotowała Trójka, której udział wyniósł tylko 2,6 proc. Stacja została wyprzedzona przez Audytorium 17, RMF Maxxx, VOX FM i Złote Przeboje - raport Wirtualnemedia.pl.
Jesienią liderem oglądalności w 4+ była TVP1, a TVP2 wyprzedziła TVN. W grupie 16-49 pierwsze miejsce zajął TVN. Największą widownię zgromadziły: finał Eurowizji Junior 2020, serial „M jak miłość” i „Teleexpress”. - O ile na wiosnę wszystkie topowe formaty były wstrzymywane, o tyle ramówki jesienne pełne były nowości i kontynuacji - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Baczyńska z One House.
Na platformie Disney+ niebawem pojawi się nowy pakiet Star, jednocześnie wzrosną jej ceny na wszystkich rynkach. W 2021 roku Disney+ pojawi się m.in. w Europie Wschodniej, koncern na razie nie potwierdził, czy także w Polsce.
Firma biżuteryjna Apart jest mocno krytykowana w internecie za apel, jaki w imieniu branży jubilerskiej wystosowała do rządu o objęcie jej finansowym wsparciem w związku z pandemią. Firmie wytyka się, że jednocześnie prowadzi z rozmachem kampanię reklamową z udziałem Julii Wieniawy, Małgorzaty Sochy i Anny Lewandowskiej. - My prosimy o wsparcie dla naszych pracowników a nie dla firmy. Prowadzona przez nas obecnie kampania, która powstała w sierpniu pozwala nam niwelować straty poniesione w wyniku lockdownu, bo jej celem jest zwiększenie sprzedaży - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Stawecki, dyrektor marketingu Apartu.
Dzisiaj na rynku pojawiła się oficjalnie długo oczekiwana gra "Cyberpunk 2077" wyprodukowana przez CD Projekt Red. Tytuł zapewniający wiele godzin rozgrywki w fikcyjnym otwartym świecie RPG wstępnie zebrał pochlebne recenzje, pojawiły się jednak zarzuty o techniczne potknięcia w realizacji gry. Według polskiej branży gamingowej Cyberpunk 2077 może być przebojem wśród graczy na najbliższe lata i wywindować CD Projekt na pozycję kluczowego producenta gier na świecie. - Gra jest świetnie zaprojektowana i zrealizowana, wciąga odbiorcę. Są błędy, których trudno uniknąć przy tak rozbudowanej produkcji, ale to są rzeczy do poprawienia, i tak się zapewne stanie - oceniają w rozmowach z Wirtualnemedia.pl eksperci i dziennikarze zajmujący się segmentem gier wideo.
Zero zaskoczenia - tak najkrócej można podsumować tegoroczną edycję zestawienia "rok w wyszukiwarce" Google. Globalnie i lokalnie internauci najczęściej szukali informacji o haśle "koronawirus" i wszystkim, co wiąże się z pandemią Covid-19. Na całym świecie ludzie szukali także porad oraz dobrych filmów i seriali. Najpopularniejszym człowiekiem był Joe Biden.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że kierowana przez niego firma zamierza formalnie przejąć Polska Press Grupę do końca stycznia. Zdaniem analityków rynku mediów w tej transakcji trudno doszukać się mocnego uzasadnienia biznesowego, bo koncern paliwowy może osiągnąć niewiele synergii z wydawnictwem prasowo-internetowym. Za zakupem przemawia głównie interes polityczny władzy. Orlen po przejęciu Ruchu będzie jednocześnie wydawcą i dystrybutorem prasy.
PKN Orlen ogłosił w poniedziałek kupno wydawnictwa prasowo-internetowego Polska Press. - Najważniejsze jest przejęcie aktywów online’owych, w transakcji jest sporo ryzyka - uważa Bogusław Chrabota, szef Izby Wydawców Prasy. Komentatorzy podkreślają też polityczne tło sprawy: kupno Polska Press przez państwową firmę to realizacja zapowiadanej repolonizacji mediów.
Do grona klientów obsługiwanych przez Sigma Bis, wspólną agencję mediową PKN Orlen i PZU, dołączyła pierwsza firma, w której udziałów nie ma Skarb Państwa - FoodCare. Menedżerowie z domów mediowych uważają, że wzmocniona m.in. przez Marcina Deca Sigma Bis może pozyskać kolejnych klientów z sektora prywatnego, zwłaszcza jeśli będzie oferować atrakcyjne warunki cenowe.
Po zaledwie trzech tygodniach Marcin Meller zrezygnował z funkcji redaktora naczelnego Wirtualnej Polski, o czym poinformował na Facebooku. Kierownictwo i pracownicy spółki byli zaskoczeni, bo Meller nie uprzedził ich o swojej decyzji. Meller nie podaje jej powodów, zaznacza natomiast, że były bardzo istotne. - Wirtualna Polska bardzo aktywnie szuka sobie miejsca na rynku, a w tym procesie szukania jest masa napięć, które powodują niestabilność kadrową - komentuje Jacek Żakowski.
Stowarzyszenie Agencji Public Relations na piątkowym spotkaniu nadzwyczajnym zawiesiło w prawach członka tej organizacji agencji R4S "do czasu wyjaśnienia ciążących na firmie zarzutów". Chodzi o opisane przez Fundację Reporterów kontrowersje wokół współpracy R4S z Coca-Colą. W tej sytuacji agencja zdecydowała się wystąpić z organizacji. - Nie czuliśmy żadnego wsparcia z jego strony w sytuacjach, w których ewidentnie padliśmy ofiarą oszustw i pomówień - uzasadnia firma.
Od kilku miesięcy kanał Polsat News notuje regularne wzrosty oglądalności. - Nie piałbym z zachwytu nad tym, jaki to program jest świetny. Zastanowiłbym się, co proponuje w danej sytuacji Polsat - duopolu, kiedy mamy z jednej strony TVN24 - bardzo niesprzyjający rządowi, a z drugiej strony mamy tzw. telewizję publiczną, która jest ślepo zapatrzona w rzeczywistość proponowaną przez PiS - uważa prof. Wiesław Godzic.
Oferowany od kilku tygodni „Gambit królowej” okazał się najchętniej oglądanym serialem w historii serwisu Netflix. Opowieść o genialnej szachistce ujęła widzów w wielu krajach, także w Polsce. Według branży serial w pełni na to zasługuje. - Mocne elementy serii to kreacja głównej bohaterki i wielowątkowa, niebanalna narracja. Kawał rzetelnej filmowej sztuki, to jeden z najlepszych seriali w Netfliksie - oceniają dla Wirtualnemedia.pl krytycy filmowi i eksperci rynku.
W drugiej połowie 2021 roku usługi streamingu wideo HBO w Ameryce Południowej i Europie, m.in. w Polsce, zostaną zastąpione przez nową platformę HBO Max - ogłosił jej szef Andy Forssell.
W ciągu najbliższego roku platforma discovery+ zacznie działać w ponad 25 krajach, m.in. USA. W Polsce jej oferta zostanie udostępniona w ramach Playera należącego do TVN Grupy Discovery.