Telewizja2017-09-21
21

Tylko 36 proc. widzów słyszała o kanałach z MUX-8. „Problem niskich zasięgów technicznych”

KOMENTARZE (21)

WASZE KOMENTARZE

zasieg nie jest problemem a anteny i odpowiednie podłaczenie ich,bo do VHF potrzebna jest inna antena niz na UHF i odpowiednie połaczenie tych 2 anten

Masz rację, ale tylko połowicznie - zasięgi są kiepskie i mają się nijak do wcześniejszych (analogowych) zasięgów VHF.
W analogu nie miałem najmniejszych kłopotów z odbiorem VHF a obecnie Mux 8 to loteria - albo działa, albo nie. Powód jest prozaiczny - w analogu nadajnik VHF emitował w moją stronę 100kW, teraz ten sam nadajnik emituje w moją stronę 2kW. Samochód pomiarowy z UKE wykazał w mojej lokalizacji "aż" 39 dBuV, taki sygnał to kpina ale w wykazach/statystykach jestem w tych rzekomych 97% "szczęśliwców". Zasięgi teoretyczne a praktyczne to "dwie różne bajki".

Adi2017-09-21 11:44
00

Zasięgi MUX8 podawane przez Emitela są czysto teoretyczne. Ktoś wykreślił koła wokół nadajników i przeliczył to na liczbę mieszkańców - wyłączając uwarunkowania terenowe (góry wzniesienia, etc.). Niestety takie uproszczenie jest żenujące - nie uwzględnia faktu, że obecnie większość użytkowników DVB-T korzysta z anten wewnętrznych, ma poważny problem z samodzielnym podłączeniem 2 anten do jednego gniazda (bo tak to mniej więcej wygląda z perspektywy przeciętnego użytkownika naziemnego - zwłaszcza w podeszłym wieku). Poza tym odpada w takim przypadku cała rzesza odbiorców, których elewacja budynku wychodzi na przeciwną stronę względem kierunku z nadajnika, a korzystających z anten wewnętrznych. Wielu z nich odbiera z odbicia silny sygnał MUX1/2/3 ale nie jest w stanie przyjąć sygnału MUX8. Rzadko kiedy odbiorca będzie więc w takiej sytuacji zainteresowany zamianą anteny wewnętrznej na zewnętrzną i to rozbudowaną o różne układy polaryzacji.

iksiński2017-09-21 12:31
00

że obecnie większość użytkowników DVB-T korzysta z anten wewnętrznych

A cóż to za bujda? Anteny wewnętrzne nadają się do użytku wyłącznie w lokalizacjach z baaaardzo dobrym pokryciem sygnałem. Większość odbiorców korzysta z anten zewnętrznych, ponieważ DVB-T w RP rozplanowano z założeniem o antenach zewnętrznych zamontowanych 10m nad poziomem terenu.

Adi2017-09-21 13:12
00
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniamiużytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosiodpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadomnas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
PracaStartTylko u nas