Od strony merytorycznej CMWP ma 100% racji. Ustawa o KRRiT powstała w grudniu 1992 r. za rządów Hanny Suchockiej (Unia Wolności) i od początku była dziurawa, bo chociaż ograniczała poziom obcego kapitału do 33%, to już wtedy można było to ominąć zakładając firmę-słupa w Polsce. W kwietniu 2004 r. ustawę znowelizowano podwyższając poziom obcego kapitału do 49% i dodając punkt znoszący wszelkie ograniczenia dla podmiotów z europejskiego obszaru gospodarczego. Dziura w prawie pozostała tylko tym razem wystarczyło założenie słupa w w Holandii. Obecna nowelizacja tylko łata tę lukę prawną, a mówienie, że to oznacza likwidację TVN jest brednią. Discovery będzie tylko musiała znaleźć sobie biznesowego partnera z terenu UE (prawdziwego, a nie słupa) i TVN może nadal bez przeszkód nadawać.
Pankracy2021-12-20 18:13
00
Jest taka zasada w prawie ze prawo nie działa wstecz. Chcesz wprowadzić zmianę? Proszę bardzo ale na przyszłość. No ale Ziobro, Kaczyński czy Duda to tacy specyficzni "prawnicy". Jest umowa o wzajemnej ochronie inwestycji między Polską a USA. Nie widzę powodu żeby traktować USA gorzej niż UE. No ale PIS jak widać woli być pod Rosją.
4U2021-12-20 18:37
00
Jest taka zasada w prawie ze prawo nie działa wstecz. Chcesz wprowadzić zmianę? Proszę bardzo ale na przyszłość. No ale Ziobro, Kaczyński czy Duda to tacy specyficzni "prawnicy". Jest umowa o wzajemnej ochronie inwestycji między Polską a USA. Nie widzę powodu żeby traktować USA gorzej niż UE. No ale PIS jak widać woli być pod Rosją.
Czyli gdyby w Polsce od nowego roku pojawił się jakiś nowy podatek, to Dscovery nie musiałoby go płacić, bo jak wchodziło do Polski to takiego podatku nie było? Rzeczywiście mamy z USA taką umowę, ale zakłada ona symetrię stron (poza konkretnymi wyliczonymi w umowie wyjątkami). W USA poziom obcego kapitału w mediach jest ograniczony do 20%. Co do Rosji - to właśnie teraz nie ma żadnego prawnego zabezpieczenia przed zakupem TVN na przykład przez Rosjan. Wystarczy spisać na jednej kartce papieru umowę kupna-sprzedaży 100% udziałów w spółce Polish Television Holding BV z siedzibą w Amsterdamie.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniamiużytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosiodpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadomnas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
CMWP SDP popiera „lex TVN”. „Zmiany nie naruszą wolności słowa”
KOMENTOWANEGO ARTYKUŁU
KOMENTARZE (27)
WASZE KOMENTARZE
Od strony merytorycznej CMWP ma 100% racji.
Ustawa o KRRiT powstała w grudniu 1992 r. za rządów Hanny Suchockiej (Unia Wolności) i od początku była dziurawa, bo chociaż ograniczała poziom obcego kapitału do 33%, to już wtedy można było to ominąć zakładając firmę-słupa w Polsce.
W kwietniu 2004 r. ustawę znowelizowano podwyższając poziom obcego kapitału do 49% i dodając punkt znoszący wszelkie ograniczenia dla podmiotów z europejskiego obszaru gospodarczego. Dziura w prawie pozostała tylko tym razem wystarczyło założenie słupa w w Holandii.
Obecna nowelizacja tylko łata tę lukę prawną, a mówienie, że to oznacza likwidację TVN jest brednią. Discovery będzie tylko musiała znaleźć sobie biznesowego partnera z terenu UE (prawdziwego, a nie słupa) i TVN może nadal bez przeszkód nadawać.
Jest taka zasada w prawie ze prawo nie działa wstecz. Chcesz wprowadzić zmianę? Proszę bardzo ale na przyszłość.
No ale Ziobro, Kaczyński czy Duda to tacy specyficzni "prawnicy".
Jest umowa o wzajemnej ochronie inwestycji między Polską a USA.
Nie widzę powodu żeby traktować USA gorzej niż UE.
No ale PIS jak widać woli być pod Rosją.
Czyli gdyby w Polsce od nowego roku pojawił się jakiś nowy podatek, to Dscovery nie musiałoby go płacić, bo jak wchodziło do Polski to takiego podatku nie było?
Rzeczywiście mamy z USA taką umowę, ale zakłada ona symetrię stron (poza konkretnymi wyliczonymi w umowie wyjątkami). W USA poziom obcego kapitału w mediach jest ograniczony do 20%.
Co do Rosji - to właśnie teraz nie ma żadnego prawnego zabezpieczenia przed zakupem TVN na przykład przez Rosjan. Wystarczy spisać na jednej kartce papieru umowę kupna-sprzedaży 100% udziałów w spółce Polish Television Holding BV z siedzibą w Amsterdamie.