Radio2016-04-07
71

Barbara Stanisławczyk: wstrzymujemy rozwój cyfryzacji Polskiego Radia, to wątpliwy projekt (wywiad)

KOMENTARZE (71)

WASZE KOMENTARZE

Jeszcze trzeba nadawać dobrą jakość dzwięku na razie kicha totalna fm bije dab+na łeb niestety.

Damian2016-06-17 18:03
00

Szkoda. Mieszkam w Poznaniu. Słuchałem przez lata FM, pocztakowo na 69-73 Mhz, potem na 87-108 Mhz niestety zaszumienia sygnału są coraz większe, w dodatku mimo szerszego pasma rozdział i ilość lokalnych stacji skutkuje nakładaniem się skrajów pasm z ogólnopolskimi. Przesiadłem się na radio z DAB. Ok. Pozbawiłem się stacji komercyjnych, ale co one ciekawego nadawały? intelektualnie nic, muzycznie podobnie, skompresowana sieka playlist, to do tych co uważają wyższość przekazu analogowego nad cyfrowym. Co zyskałem? ciszę tła, mimo kompresji doskonały przekaz dźwięku. Tak się składa, że porównałem dźwięk stacji nadających w DAB z sygnałem tych samych z netu i niestety naleciałości metaliczności i digitalizacji sygnału z netu jest większa.
Po przejrzeniu czterech stron wypowiedzi internautów odniosłem wrażenie że większości o tej sprawie wypowiadają się ci, którzy nie mieli okazji dłużej pobawić się radiem z DAB.
Pomstują na kompresję, pisza bzdury na temat nadawanego formatu (mp3!). Zapominają, że komercja nie odtwarza muzyki z CD tylko właśnie najczęściej z mp3. Naklada się na to szum pasma i efekt jest żenujący. Rynek radioodbiorników samochodowych u nas jest żaden na skutek małego pokrycia kraju sygnałem DAB, to fakt, ale radia te można kupić ba nawet niektóre marki oferują je w nowych pojazdach.
Pomijam i nie poruszam możliwości pasma DAB jego pojemności w umieszczaniu nań rozmaitych stacji sprofilowanych. Internet jak ktoś wcześniej przytomnie wspomniał nie jest ideałem dla sygnału radiowego im lepszy sygnał tym bardziej duży plik danych okupiony dużym bitratem i ograniczeniem zakupionego łącza abonenckiego. w DABie tego nie ma.
PiS tą decyzją niestety idzie na rękę największym stacjom RMF i ZET, które wobec powyższego niczego nie muszą zmieniać tylko kasować zyski. Ta decyzja ostatecznie cofa nas technologicznie względem zachodu. Dobrze, że chociaż zostaje to co zostaje.


Piszesz głupoty,bitrate dla dab+przynajmniej 192kbps mniej znaczy gorsza jakość niz fm,jak się słucha na tak zwanej pierdziawce pózniej się pisze pierdoły podłącz tuner do wieży hi-fi dab+i zwykły analog to usłyszysz różnicę,pozdrawiam

Damian2016-06-17 18:24
00

To bardzo dobra decyzja, dajcie sobie spokój z tą cyfryzacją! Gdy telewizja była analogowa nie było problemów z odbiorem, teraz gdy pada lub mocno wieje, niskie chmury - bark sygnału telewizyjnego - i to zarówno w mojej miejscowości jak i w miejscu nadajnika. Jakaś masakra! To samo będzie z radiem. DAB+ to po prostu zwykły biznes z nadajnikami jak i radioodbiornikami których średnia cena to 300 zł. Znowu będzie trzeba wymienić radioodbiorniki tak jak było z telewizorami. Stara UNITRA mimo 30 lat nadal działa i będzie działać dopóty dopóki radiowa jedynka będzie nadawać na falach długich.

adamsilesia2016-10-28 03:14
00
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniamiużytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosiodpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadomnas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
PracaStartTylko u nas