Biznes2010-02-26

Wzrost PKB wyniesie 3,1 proc. w. 2010 r.

Wzrost PKB wyniesie 3,1% w 2010 r., a w kolejnym roku gospodarka zwolni do 2,9% wobec 1,7% w 2009 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). W 2012 roku wzrost gospodarczy wyniesie znów 3,1%, podał bank centralny w opublikowanym w piątek "Raporcie o inflacji".

"W III kw. 2009 r. gospodarki strefy euro i Stanów Zjednoczonych odnotowały wzrost PKB w ujęciu kwartalnym, co potwierdza scenariusz wychodzenia tych gospodarek z fazy recesji. W tym samym okresie PKB Wielkiej Brytanii obniżył się, jednak wstępne dane o PKB za IV kw. 2009 r. wskazują na dodatnią dynamikę PKB w ujęciu kwartalnym" - głosi dokument.

Do ożywienia w tych gospodarkach w istotnym stopniu przyczynia się ekspansywna polityka fiskalna i monetarna. Sytuacja gospodarcza krajów rozwiniętych będzie w nadchodzących latach ulegała poprawie, czemu towarzyszyć będzie wzrost inflacji i stopniowe zaostrzanie polityki pieniężnej, podkreśla NBP.

"Tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się w całym horyzoncie projekcji na poziomie zbliżonym do 3% r/r, czyli nieco poniżej tempa wzrostu produktu potencjalnego. W konsekwencji ujemna luka popytowa będzie się nadal rozszerzać. Czynnikiem podtrzymującym wzrost produktu potencjalnego będzie szybki wzrost kapitału produkcyjnego związany z intensyfikacją inwestycji infrastrukturalnych" - napisał bank centralny.

Negatywnie na jego dynamikę wpływać będzie natomiast wzrost stopy bezrobocia równowagi, ograniczenie akcji inwestycyjnej przedsiębiorstw prywatnych w latach 2009-2010 r. oraz wolniejszy wzrost produktywności czynników produkcji, podano także.

Według centralnej ścieżki projekcji, produkt potencjalny wzrośnie o 3,4% w 2010 roku, a w latach 2011-2012 roku o 3,7% wobec 4,1% w ub. roku. Luka popytowa będzie wynosiła odpowiednio: -0,9% w 2010, -2,1% w 2011 i -2,3% w 2012 r. wobec ubiegłorocznych -0,2%.

"Mocniejszy kurs stwarza ryzyko niższej dynamiki PKB w horyzoncie projekcji. Zmiany polityki fiskalnej ograniczające deficyt SFP również mogą zmniejszyć tempo wzrostu gospodarczego. Wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się PKB powyżej ścieżki centralnej związane jest natomiast głównie z silniejszą reakcją sektora prywatnego na oczekiwaną poprawę koniunktury w kraju i za granicą, odzwierciedloną w szybszej niż pokazuje to projekcja odbudowie stanu zapasów i nakładów na środki trwałe" - napisano także w "Raporcie".

 Poniżej przedstawiono składowe PKB wg centralnej ścieżki projekcji.

 

Zobacz tabelę

Autor:masz / isb / RR

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE(1)DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStrona GłównaNewsletter