W grudniu ub.r. większość serwisów internetowych zanotowała spore spadki odwiedzalności w porównaniu z listopadem. Wikipedia i Szukaj.com miały po ponad milion użytkowników mniej, a serwisy Grupy Allegro - GG, Polskapresse i Mediów Regionalnych oraz TVN po 10-20 proc. odsłon mniej.
Serwisy wszystkich 15 czołowych wydawców internetowych miały w grudniu ub.r. mniej użytkowników niż w listopadzie - wynika z badania Megapanel PBI/Gemius. Osiem pierwszych zanotowało spadki wynoszące od 0,9 do 2,9 proc. I tak Google straciło 175,7 tys. real users, strony Allegro i GG - 202,7 tys., Facebook - 356 tys., YouTube - 328,6 tys., Onet i RASP - 437 tys., Wirtualna Polska - 255,3 tys., Gazeta.pl - 371,3 tys., a Interia - 326,4 tys.
Z kolei Wikipedia miała aż o 1,2 mln użytkowników mniej niż w listopadzie, a Szukaj.com - o 1,1 mln mniej (to spadki o 10,8 i 16,2 proc.). Strony Polskapresse i Mediów Regionalnych straciły 498 tys. użytkowników, a witryny TVN - 585 tys. (to 5,3 i 10 proc. w dół).
W skali roku większość serwisów zanotowała spore wzrosty liczby użytkowników. Jednak zestawianie konkretnych danych w tym ujęciu nie ma sensu, ponieważ przed rokiem Megapanel był realizowany w oparciu o nieco inną metodologię (zmodyfikowano ją wiosną ub.r.), a dane kilku wydawców obecnie skonsolidowane (Onet i RASP, Allegro i GG, Polskapresse i Media Regionalne, Murator i Time) były wtedy liczone osobno.
W najbliższym czasie połączone zostaną zapewne wyniki Grupy o2 i Wirtualnej Polski, po tym jak właśnie ogłoszono fuzję tych firm (przeczytaj o tym więcej).
Zobacz tabelę
Wśród serwisów i grup serwisów objętych audytem site-centric spadki liczby internautów zanotowały te z pierwszych dziewięciu miejsc. Za to witryny Cyfrowego Polsatu zyskały w skali miesiąca 237 tys. użytkowników, a strony Edipresse.pl - 218,5 tys. Z drugiej strony serwisy Inforu miały aż o 1,5 mln real users mniej niż w listopadzie.
Google.pl straciło w skali miesiąca 206,8 tys. użytkowników, a Google.com - 41,1 tys. Facebook miał o 356 tys. użytkowników mniej niż w listopadzie, a YouTube - 328,6 tys. Wśród portali horyzontalnych największe spadki - po nieco ponad 420 tys. real users - zanotowały Onet.pl i Gazeta.pl. Tablica.pl straciła 627,9 tys. użytkowników, a wspomniane powyżej Wikipedia.org i Szukaj.com - 1,1-1,2 mln.
Na kolejnej podstronie rankingi serwisów pod względem liczby odsłon i czasu spędzanego przez użytkowników oraz zestawienie aplikacji
- 1
- 2