Choć Polska w bardzo dobrym stylu przetrwała światowy kryzys, nie ma pewności, czy będzie w stanie powrócić do wzrostu gospodarczego przekraczającego 5 proc. rocznie, uważa Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego.
Piątkowski jest jednym z autorów raportu pt. "Europa 2020 a Polska: intensyfikacja rozwoju i podnoszenie konkurencyjności poprzez zwiększenie poziomu zatrudnienia, podnoszenie kwalifikacji i innowacje", zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.
"Polska w bardzo dobrym stylu przetrwała światowy kryzys, nie ma jednak pewności co do tego, czy będzie w stanie powrócić do wysokich stóp wzrostu gospodarczego sprzed kryzysu, przekraczających 5% rocznie, ani też czy będzie w stanie się rozwijać w tempie podobnym do osiąganego przez inne kraje na podobnym poziomie rozwoju, jak Chile, Republika Korei czy Malezja" - powiedział Piątkowski.
"Polska już podjęła ważne reformy w wielu obszarach, musi jednak pójść jeszcze dalej, aby utrzymać swe imponujące tempo wzrostu sprzed kryzysu i zrealizować nowe cele strategii 'Europa 2020', w stosunku do których Polska nadal ma zaległości" - dodał ekonomista.
Raport Banku Światowego zawiera analizę możliwości poczynienia przez Polskę postępów w zakresie realizacji celów strategii Europa 2020 dla osiągnięcia wyższych wskaźników wzrostu, przedstawiono w nim też rekomendacje w tej kwestii.
Cele strategii „Europa 2020" – sytuacja Polski:
[1]Cel dla Polski wynosi 1.5 mln.
Źródło: Bank Światowy
Oficjalne szacunki wskazują, że po kryzysie potencjalna stopa wzrostu gospodarczego może spaść nawet o jeden punkt procentowy rocznie, podkreślono w komunikacie.
"Bank Światowy rekomenduje podjęcie reform w obszarze zatrudnienia, edukacji, podniesienia kwalifikacji, technologii oraz innowacji, które mogłyby zrównoważyć oczekiwany spadek potencjału wzrostowego i wprowadzić Polskę na ścieżkę jeszcze szybszego rozwoju" - czytamy dalej.
W styczniu br. Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2011 rok na poziomie 4,1%. W 2012 r. wzrost gospodarczy Polski sięgnie - według jego prognozy - 4,5%.