Podczas 11. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2009 najważniejszą statuetkę - za najlepszy film - otrzymał dramat "33 sceny z życia" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.
Małgorzata Szumowska dziękując za nagrodę podkreślała, że jest ona szczególnie cenna, bo przyznana przez kolegów po fachu. Opinię Polskiej Akademii Filmowej podzielili widzowie, przyznając filmowi Szumowskiej nagrodę publiczności. Nominowany w 10 kategoriach obraz "33 sceny z życia" otrzymał 4 statuetki, jednak najwięcej Orłów z Teatru Polskiego wynieśli twórcy melodramatu 'Mała Moskwa".
Film nominowany był w ośmiu kategoriach, w sumie otrzymał 5 statuetek, w tym twórca obrazu Waldemar Krzystek za najlepszy scenariusz.
Najlepszym reżyserem Polska Akademia Filmowa uznała Jerzego Skolimowskiego (film "Cztery noce z Anną"). Z kolei najlepszymi aktorami pierwszoplanowymi wybrano Krzysztofa Stroińskiego oraz Jadwigę-Jankowską Cieślak, którzy zagrali wspólnie w filmie "Rysa" Michała Rosy.
Orły nazywane są także polskimi Oscarami, ze względu na podobny do najważniejszych światowych nagród filmowych sposób wyłanianiu triumfatorów. Tegoroczną galę poprowadzili członkowie niezależnej grupy teatralnej - Teatru Montownia.
Pełna lista laureatów nagród - Orły 2009:
Najlepszy film
"33 sceny z życia"
Najlepsza reżyseria
Jerzy Skolimowski - "Cztery noce z Anną"
Najlepsza główna rola męska
Krzysztof Stroiński - "Rysa"
Najlepsza główna rola kobieca
Jadwiga Jankowska-Cieślak - "Rysa"
Najlepsza drugoplanowa rola męska
Robert Więckiewicz - "Ile waży koń trojański?"
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
Danuta Szaflarska - "Ile waży koń trojański?"
Najlepsze zdjęcia
"Cztery noce z Anną" (Adam Sikora)
Najlepszy scenariusz
"Mała Moskwa" (Waldemar Krzystek)
Najlepsza muzyka
"33 sceny z życia" (Paweł Mykietyn)
Scenografia
"Mała Moskwa" (Tadeusz Kosarewicz)
Kostiumy
"Mała Moskwa" (Małgorzata Zacharska)
Montaż
"33 sceny z życia" (Jacek Drosio)
Dźwięk
"Mała Moskwa" (Wacław Pilkowski)
Odkrycie roku
Elena Leszczyńska - "Mała Moskwa"
Najlepszy film europejski
"Motyl i skafander"
Za osiągnięcia życia
operator Jerzy Wójcik
O tym, kto w tym roku walczył o zwycięstwo zadecydowało ponad 500 członków Polskiej Akademii Filmowej.
Zgodnie z regulaminem Polskich Nagród Filmowych, do Orłów "kwalifikowany jest film spełniający następujące warunki: jest filmem polskim (..), jest filmem kinowym pełnometrażowym, to znaczy o długości powyżej 50 min. ekranowych, był rozpowszechniany nieprzerwanie przez co najmniej tydzień, na ogólnie dostępnych, płatnych seansach kinowych w Polsce po raz pierwszy w czasie pomiędzy 1 stycznia, a 31 grudnia roku poprzedzającego rok edycji".
Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Laureatów w 15 kategoriach wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe.
Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008).