SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NASK w nowym cyklu wideo uczy rozpoznawania deepfake'ów

Eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK ruszają z autorskim cyklem wideo poświęconym skutecznemu rozpoznawaniu cyfrowych manipulacji. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube.

fot. YouTube/NASK fot. YouTube/NASK

Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują głos lub wygląd prawdziwej osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie.

Manipulacje wizerunkiem i głosem stają się coraz bardziej powszechne w dobie rozwoju sztucznej inteligencji – wskazują naukowcy NASK. W nowym cyklu wideo wyjaśniają to krok po kroku, jak rozpoznać manipulacje w treściach audiowizualnych. 

Zobacz: NASK w nowej kampanii mówi „Sprawdzam!” dezinformacji 

Cykl będzie liczył 6 odcinków, w których eksperci, bazując na konkretnych przykładach, nauczą odbiorców identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.

Pierwszy odcinek jest już dostępny na kanale YouTube NASK. 

Nowy cykl wideo NASK

W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści.

Tematyka odcinków

Błędy w generacji obrazu. Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu.

Fałszywy głos. Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji.

Pułapki gramatyczne. Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu.

Błędy logiczne i niespójności. Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację.

Zabiegi maskujące. Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu.

Dołącz do dyskusji: NASK w nowym cyklu wideo uczy rozpoznawania deepfake'ów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
byt
Usunięty komentarz, tak przewidziałem.
To ja się już zgadzam, to nie będzie cenzura i ...
0 0
odpowiedź