Radio 2025-02-04
22

Świrski przed Trybunałem Stanu? Zeznawały członkinie KRRiT

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP) Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

W Sejmie trwa rozpatrywanie wniosku posłów Koalicji Obywatelskiej o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. We wtorek odbyło się m.in. przesłuchanie w tej sprawie trójki członkiń obecnego składu KRRiT.

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej we wtorek ponownie zajęła się wnioskiem o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu.

Posiedzenie komisji było zamknięte. Początkowo media nie miały nawet zgody, aby podejść pod salę konferencyjną im. Jacka Kuronia (bud. F), gdzie obraduje komisja; ostatecznie taka zgoda została wydana.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji w charakterze świadków przesłuchane zostały członkinie KRRiT: Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska. Komisja przesłuchała również dyrektorkę Krajowego Instytutu Mediów Ewę Szejner.

Przed posiedzeniem komisji jej przewodniczący Zdzisław Gawlik (KO) powiedział: "zbliżamy się do finału, coraz więcej świadków zostało przesłuchanych". "Chodzi o dojście do prawdy" - dodał.

Poinformował także, że kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na środę 19 lutego.

Świrski o “cechach kafkowskich”

W rozmowie z dziennikarzami przewodniczący KRRiT Maciej Świrski ocenił, że komisja oraz tryb jej procedowania wykazują "cechy kafkowskie". "Postawienie mnie w stan oskarżenia oraz przesłuchanie teraz członków Krajowej Rady jest formą zastraszenia organu konstytucyjnego przez posłów koalicji" – dodał.

Zaznaczył, że "ta sytuacja jest próbą wywarcia wpływu i presji na Krajową Radę, aby się pogodziła z tym, że rząd przejął bezprawnie media publicznie". "My się na to nie godzimy" – zaznaczył Świrski.

Po posiedzeniu komisji jej przewodniczący Zdzisław Gawlik (KO) wyjaśnił, że ze względu na to, że w charakterze świadka zeznawali członkowie KRRiT, ich przesłuchania dotyczyły wszystkich kwestii, które są w kompetencjach Krajowej Rady oraz jej przewodniczącego. "Przesłuchania dotyczyły wszystkich zarzutów, które zostały zwarte we wstępnym wniosku o postawienie szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu" – dodał.

Poinformował także, że kolejne posiedzenie komisji zostało zaplanowane na środę 19 lutego. Zastrzegł jednak, że nie ma jeszcze ustalonego porządku obrad tego posiedzenia.

Zobacz: Szef KRRiT krytykuje rząd na europejskiej konferencji. „Łamie prawo ws. mediów publicznych”

Dlaczego Maciej Świrski ma stanąć przed Trybunałem Stanu

W maju 2024 r. grupa 185 posłów złożyła wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed TS. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT naruszenia w trzech różnych segmentach: blokowania ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN24, TOK FM, Radia Zet), a także niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

Członkowie KRRiT mogą zostać postawieni przed TS za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. 

 

Autor: Tomasz Wojtas / pap

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE (22) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Strona Główna Newsletter