Radio 2024-05-22
22

Świrski chce Trybunału Stanu dla byłego szefa KRRiT. Przypomina kupno TVN przez Amerykanów

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP) Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski stwierdził, że rozważa wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka, szefa KRRiT w latach 2010-2016. Ocenia, że Dworak wykazał bierność przy przejęciu TVN przez amerykański koncern Scripps. 

W komunikacie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformowano, że na środowym posiedzeniu kolejny raz nie rozstrzygnięto kwestii przyznania na kolejne 10 lat TVN-owi koncesji satelitarnej dla kanału TVN Style. - Ja głosowałem przeciw, dwoje członków głosowało za, a dwoje wstrzymało się - opisał szef KRRiT Maciej Świrski we wpisie na platformie X.

Przewodniczący KRRiT zaznaczył w komunikacie, że według Świrskiego „przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki (TVN - przyp.) zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

- Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100% - przywołano.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W komunikacie przypomniano, że w połowie 2015 roku 100 proc. akcji TVN przejął amerykański koncern (wówczas był to Scripps Networks Interactive, na początku 2018 roku przejęty przez Discovery, które z kolei wiosną 2022 roku połączyło się z Warner Media).

Maciej Świrski podkreślił, że „inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia KRRiT, gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca”.

- Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT jest nieważne z mocy prawa - dodano w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Świrski znów przegrał w sądzie ws. pieniędzy dla TVP. Telewizja wciąż bez milionów

Świrski podkreślił, że „rozważa złożenia do Sejmu RP wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka - Przewodniczącego KRRiT w latach 2010-2016 - z powodu poważnego naruszenia polskiego prawa medialnego, poprzez bierne umożliwienie dokonanie powyższej transakcji”.

Jan Dworak odpowiada Świrskiemu

Pytany przez Wirtualnemedia.pl Jan Dworak podkreślił, że jest pewny legalności swoich działań w sprawie kupna TVN przez amerykański podmiot. - Ta transakcja (kupno TVN przez Scripps Networks Interactive - przyp.) odbyła się legalnie. Tej decyzji nie zmieniłbym też teraz, bo była nie tylko legalna, ale i słuszna. TVN w czasach PiSu zapewniał ważną potrzebę pluralizmu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Krytycznie ocenia zapowiedź wyrażoną przez Macieja Świrskiego. - To dość rozpaczliwa próba szukania kolejnego punktu zaczepienia, by dyskryminować TVN. Tym razem przy okazji TVN Style, choć próby wcześniejsze dotyczyły m.in. TVN24 - komentuje.

- Niewykluczone, że przewodniczącemu Świrskiemu znów chodzi o poróżnienie nas z Amerykanami. Z pewnością to się nie uda. Być może jest to też sposób na zasłanianie się przed własną odpowiedzialnością. Oczekuję z ciekawością na dalszy ciąg wydarzeń - deklaruje Dworak.

W październiku ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie zdecydowała o przedłużeniu o 10 lat naziemnej koncesji głównego kanału TVN. Równocześnie na taki sam okres prolongowano koncesje satelitarne TVN International i TVN Turbo.

Sienkiewicz chce Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Dwa tygodnie temu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do Sejmu trafił wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Stwierdził, że zarzuty wobec przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "sprowadzają się do trzech kwestii podstawowych".

CZYTAJ TEŻ: Maciej Świrski pod lupą prokuratury. Ruszyło śledztwo dotyczące abonamentu

"To znaczy absolutnego łamania prawa, ustaw przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi, to jest złamanie ustawy" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Druga sprawa to polityka pana Świrskiego wobec mediów niepaństwowych, prywatnych, które były (...) traktowane przez PiS jako wrogie" - dodał, przypominając o karach, jakie KRRiT nakładał na TVN i TOK FM. Działania te ocenił jako "rażące naruszenie bezstronności i przekroczenie procedur". Jako trzeci zarzut wobec Świrskiego wymienił "zaniechanie czynności statystycznych", do których - dodał - przewodniczący KRRiT był zobowiązany.

Dodał, że obecnie trwa zbieranie podpisów, a "wniosek będzie procedowany w Sejmie". - Faktyczne uzasadnienie, przygotowane już pod Trybunał Stanu, to 50-stronicowy akt oskarżenia - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. Świrski - podkreślił szef resortu kultury - “nigdy nie ukrywał i mówił o sobie, że jest talibem PiS-u”

Szef KRRiT o “pogróżkach ministra Sienkiewicza”

Bartłomiej Sienkiewicz skierowanie wniosku o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu zapowiedział w połowie kwietnia. Odnosząc się do tego w nagraniu na YouTubie Maciej Świrski zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu może złożyć prezydent RP lub grupa posłów, a nie minister. 

Zdaniem Świrskiego taka deklaracja ministra kultury to przejaw „niedozwolonego, całkowicie nieuprawnionego zakazanego prawem wywierania nacisku na organ konstytucyjny, którym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w celu realizacji zadań, które sobie władza wykonawcza zamarzyła”. Podkreślił, że zgodnie z konstytucją KRRiT jest organem kontrolnym, niezależnym od władzy wykonawczej.

CZYTAJ TEŻ: List w obronie szefa KRRiT. Świrski nie odpowie posłom ws. koncesji TVN Style

- Pogróżki ministra Sienkiewicza są skierowane do całej Rady, aby postępowała tak, jak sobie minister zażyczy. Otóż nie ma na to zgody, ponieważ to niezależny organ konstytucyjny - podkreślił przewodniczący Krajowej Rady.

- Całkowicie odrzucam argumentację ministra Sienkiewicza, całkowicie się z nią nie zgadzam. Apelują o rozsądek i rozmowę na temat wyjścia z tego kryzysu, w którym media z winy ministra Sienkiewicza się znalazły - dodał.

Autor: Tomasz Wojtas

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE (22) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Strona Główna Newsletter