Powalczą o udział w Eurowizji 2025. Kim są finaliści preselekcji?
Telewizja Polska ogłosiła dziesięcioro finalistów eurowizyjnych preselekcji, spośród których w lutym widzowie wybiorą reprezentanta Polski podczas 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei. Wśród artystów m.in. Justyna Steczkowska, Kuba Szmajkowski i Janusz Radek. Poznaliśmy także jury, które zdecydowało o wyborze finałowych piosenek.
We wtorek 14 stycznia, na konferencji prasowej w siedzibie TVP w Studiu 2 na Woronicza ogłoszono wyniki preselekcji do tegorocznej Eurowizji. Decyzją powołanego przez TVP jury o występ na 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Bazylei powalczą następujący artyści:
Kuba Szmajkowski – Pray
MARIEN – Can't Hide
Justyna Steczkowska – GAJA
DARIA MARX – Let it Burn
CHRUST – TEMPO
Dominik Dudek – Hold The Light
TYNSKY – Miracle
Sonia Maselik – Rumours
Sw@da x Niczos – Lusterka
Janusz Radek – In cosmic mist
Wśród finalistów zabrakło Sary James, która wcześniej pojawiała się na giełdzie nazwisk, choć w ostatnich dniach plotkarskie portale informowały, że wycofała się z rywalizacji.
224 zgłoszenia, jednomyślny wybór jury
Jak ujawniła TVP, do tegorocznych preselekcji zgłoszono 224 utwory muzyczne, a w sprawie wyboru finałowej 10. decyzja jurorów była jednomyślna. Jak czytamy w komunikacie TVP, “w skład Komisji Kwalifikacyjnej weszło 15 ekspertów z branży muzycznej oraz przedstawicieli mediów, którzy na co dzień zawodowo obcują z muzyką, tworzą ją i promują”.
Są to: Anna Ceynowa – Przewodnicząca Rady Polskiego Rynku Muzycznego, Dyrektorka ds. Komunikacji ZPAV; Konrad Szczęsny – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE POLSKA; Marcin Wojciechowski – dziennikarz muzyczny Radio Zet; Paulina Sawicka – dziennikarka i prezenterka RMF FM; Maciej Kancerek – dziennikarz muzyczny, redaktor w CGM.PL; Paweł Karpiński – Dyrektor muzyczny Radia Eska; Karol Paciorek – twórca internetowy; Tycjana Aquasanta – dziennikarka, dj-ka/Newonce; Grzegorz Frątczak – redaktor naczelny Polskiego Radia 24.
Z ramienia Telewizji Polskiej w skład komisji weszli: Anna Karna, Barbara Popiołek, Kamil Kozbuch, Tomasz Sołowiński – sekretarz Jury, Małgorzata Kosturkiewicz – reżyserka Wielkiego Finału Polskich Kwalifikacji. Przewodniczącym komisji był Piotr Klatt, zastępca Dyrektora Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP. Kompozytor, muzyk, autor tekstów, wokalista zespołu „Róże Europy”, dziennikarz muzyczny i telewizyjny.
14 lutego finał preselekcji. O wyborze zdecydują widzowie
O tym, który z powyższych artystów będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2025, za miesiąc zdecydują widzowie. 14 lutego o godz. 20.45 odbędzie się koncert finałowy transmitowany na antenie TVP2, w trakcie którego to wyłącznie widzowie w głosowaniu SMS wybiorą artystę, który w maju wystąpi na europejskim konkursie piosenki. TVP zobowiązała się do podania procentowych wyników głosowania SMS.
Zmiany w preselekcjach. TVP stawia na widzów i transparentność
Transparentność wyników głosowania i oddanie pełni wyboru reprezentanta w ręce widzów to zmiana w porównaniu do poprzednich preselekcji, gdzie wpływ na decyzję mieli także jurorzy, co w chociażby w 2023 roku doprowadziło do kontrowersyjnego i kwestionowanego przez widzów wyboru Blanki. Istotną zmianą był także zakaz informacji o zgłoszeniu do preselekcji, który obowiązywał uczestników do dnia ogłoszenia finałowej 10.
Czytaj także: To nie koniec sporu między fanami Eurowizji a TVP. Będzie kasacja
Kiedy i gdzie odbędzie się Eurowizja 2025?
Tegoroczny 69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 13, 15 i 17 maja w Bazylei. W muzycznej imprezie weźmie udział 38 krajów. W listopadzie ubiegłego roku TVP oficjalne potwierdziła swój udział w wydarzeniu, ogłaszając nabór zgłoszeń do preselekcji. Na początku grudnia z uwagi na duże zainteresowanie konkursem, stacja wydłużyła termin przyjmowania zgłoszeń z 4 do 8 grudnia. Spośród nadesłanych propozycji komisja jurorska wybrała 25 piosenek, których wykonawców zaprosiła na przesłuchania na żywo. Z tej puli wybrano ostateczną 10., którą poznaliśmy dziś.
Czytaj także: Telewizja Polska weźmie udział w Eurowizji w 2025 roku
Oglądalność Eurowizji 2024
Podczas ubiegłorocznej Eurowizji Polskę reprezentowała Luna z utworem “The Tower”. Artystka odpadła na etapie pierwszego półfinału, zajmując w nim 12. miejsce. Według danych Nielsena oglądalność 68. finału Konkursu Piosenki Eurowizji w TVP1 wyniosła 1,27 mln widzów przy udziale w rynku telewizyjnym na poziomie 15,21 proc. w grupie 4+, 18,33 proc. w grupie 16-49 i 16,64 proc. w grupie 16-59. Więcej widzów zgromadził pierwszy półfinał, w którym występowała Luna. Wówczas przed telewizorami zasiadło 1,52 mln widzów.
Dołącz do dyskusji: Powalczą o udział w Eurowizji 2025. Kim są finaliści preselekcji?