Telewizja 2025-04-27
5

Nowy operator satelitarny w Polsce. Kto może skorzystać z usług?

fot. Peter Pietsch, East News fot. Peter Pietsch, East News

Nad Wisłą działalność rozpoczyna ComStellation, polski operator komunikacji satelitarnej. Biuro prasowe firmy informuje Wirtualnemedia.pl, że ma ona zdolność obsługi nadawców, ale skupi się przede wszystkim na usługach transferu danych i łączności. 

W ostatnich latach stale spadają przychody operatorów satelitarnych z sektora wideo, takich jak Eutelsat czy SES. Nadawcy i platformy cyfrowe ograniczają liczbę dzierżawionych transponderów, przenosząc niektóre stacje do Internetu. Szansą dla operatorów satelitarnych są usługi łącznościowe czy odpowiedniki Starlinka Elona Muska, szybkiego Internetu, z którego można korzystać nawet daleko od miast.

Byli menadżerowie z TVP i Astry założycielami

Operator ComStellation zapewnia, że jego założycielami są doświadczeni menadżerowie z rynku telewizyjnego i telekomunikacyjnego. Prezesem prostej spółki akcyjnej jest Robert Kroplewski. Pełnił stanowiska kierownicze w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Telewizji Polskiej, Telewizji Puls oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Był również doradcą w instytucjach takich jak Komisja Europejska, NATO, OECD i UNESCO. Jest założycielem Laboratorium Sztucznej Inteligencji SAIL Stewardship w Kancelarii Prawnej Kroplewski, gdzie rozwija swoje prace nad konwergencją wzajemnie powiązanych technologii w sektorach przemysłu, przestrzeni kosmicznej, obronności i morskiej.

Dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu operatora jest Marcin Ornass-Kubacki. Od 2003 roku był związany z operatorem satelitarnym SES, znanym z pozycji orbitalnej Astra 19,2E. Przez wiele lat Ornass-Kubacki był prezesem spółki Astra Central Eastern Europe. W latach 1998-2002 był dyrektorem zarządzającym w platformie cyfrowej Wizja TV, gdzie odpowiadał m.in. za kanały tematyczne, takie jak Wizja Sport.

Na jakich klientów liczy ComStellation?

Nowy operator podaje, że jego emisją jest dostarczanie bezpiecznej i niezawodnej łączności dla sektora rządowego, obronnego oraz strategicznego biznesu – w Polsce i całej Europie.

ComStellation ma oferować nowoczesne rozwiązania w paśmie Ku oraz elastyczne systemy w paśmie Ka, zapewniając pełen zasięg i zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Usługi mają być dostosowane do potrzeb różnych sektorów, gwarantując integralność i poufność danych.

Czy satelita firmy został już wyniesiony na orbitę? – Comstellation korzystając z już wyniesionego w pełni operacyjnego satelity telekomunikacyjnego partnera strategicznego. Szczegóły partnerstwa strategicznego spółka ogłosi w przyszłym tygodniu. Na orbicie przewiduje się ulokowanie kolejnych satelitów w ramach rozwoju spółki – informuje Wirtualnemedia.pl operator.

Kto może skorzystać z usług firmy? – Oferowane serwisy obejmują obszar transferu danych i sygnałów telekomunikacyjnych dual use, dedykowanych dla podmiotów sektora publicznego, bezpieczeństwa i obronności, a także sektora prywatnego. Np. usługi zarządzania kryzysowego, łączność przemysłowa, wsparcie dla wojska i służb publicznych, wykorzystanie w medycynie – wyjaśnia biuro prasowe Comstellation.

Mimo doświadczenia telewizyjnego obu założycieli firmy, usługi na rzecz nadawców telewizyjnych nie będą dominującymi. Platformy cyfrowe korzystają z pozycji orbitalnej Hot Bird 13E Eutelsata. Dosyły są realizowane z innych pozycji. – Satelita ma zdolności również obsługi rynku nadawców telewizyjnych i rządowych. Jednak podstawową misją jaką stawia sobie Comstellation jest transfer danych i łączność – tłumaczy operator.

Autor: Adrian Gąbka

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE (5) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Strona Główna Newsletter