Radio2025-03-14

Kolejna stacja opuszcza multipleksy DAB+

Eska Rock to kolejna stacja, która niebawem opuści multipleksy lokalne DAB+. Decyzja zapadła po analizie wyników słuchalności. – Słuchalność radia w Polsce na DAB+ od lat utrzymuje się na śladowym poziomie – informuje Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński-Lubiak, PR Manager Grupy ZPR Media. 

Nadawca chce zmian w koncesji. – Zdecydowaliśmy o wystąpieniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o uchylenie koncesji dla spółki Muzo.fm sp. z o.o. na nadawanie programu Eska Rock w części dotyczącej rozpowszechniania na multipleksach cyfrowych DAB+ – tłumaczy Głowiński-Łubiak.

Zapewnia, że Eska Rock będzie nadal dostępna w dziewięciu miastach na FM oraz przez stronę internetową eskarock.pl i aplikację mobilną stacji. Jako pierwszy o wniosku Grupy ZPR Media poinformował „Presserwis”. Eska Rock prowadzi emisję w analogowym FM w Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

DAB+ to pozostałość po Muzo.fm

Eska Rock jest dostępna za pośrednictwem multipleksów lokalnych DAB+ w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i Warszawie. Z wykazu radiopolska.pl wynika też, że wchodzi w skład MUX-ów eksperymentalnych w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

Dystrybucję za pośrednictwem DAB+, stacja zawdzięcza poprzedniemu właścicielowi, czyli Telewizji Polsat. To ten nadawca wprowadził Muzo.FM na multipleksy. Pod koniec października 2022 roku Grupa ZPR Media, w której portfolio są m.in. Radia Eska, Eska 2, Eska Rock i VOX FM  poinformowała, że kupuje od Telewizji Polsat Muzo.FM. 1 lipca 2024 roku Eska Rock zastąpiła Muzo.FM.

W styczniu także WP Radio opuściło multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Częstochowie i Toruniu. - Koncentrujemy nasze działania na innych stacjach dostępnych na platformie internetowej Open.fm - informował Wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, rzecznik prasowy Wirtualnej Polski.

Niedawno Ksiądz Michał Olszewski, który ma zarzuty w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości, zapowiedział zamknięcie Radia Profeto. Stacja nadaje m.in. za pośrednictwem multipleksów lokalnych DAB+ w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Częstochowie, Toruniu, Rzeszowie i Tarnowie.

Choć odbiór DAB+ jest popularny na przykład w Niemczech, to w naszym kraju jest inaczej.  Według badania Radio Track Kantar Polska, udostępnionego nam przez jednego z nadawców wynika, że w zeszłym roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia za pośrednictwem DAB+. Rok wcześniej było to 72 tys.

Autor:Adrian Gąbka

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad dwóch milionów czytelników
KOMENTARZE(30)DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStrona GłównaNewsletter