TVP szykuje kanał dla Ukraińców
W Urzędzie Patentowym RP trwa rejestracja słownego znaku towarowego Sława TV. Pod taką nazwą ma działać blok programowy przygotowywany przez Ośrodek Mediów dla Zagranicy Telewizji Polskiej z myślą o Ukraińcach. Ma to być część dotychczasowego Biełsatu.
Kilka miesięcy temu „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że od 1 marca 2025 roku na antenie stacji Biełsatu będą nadawane trzy pasma: Biełsat (w języku białoruskim), Wot Tak (po rosyjsku) i Sława (dla Ukraińców). Oddzielną antenę ma zachować TVP World, który zostanie przekształcony w PolandNow. O rozpoczęciu rejestracji tego znaku już informowaliśmy kilka tygodni temu.
Co zapisano we wniosku dotyczącym Sława TV?
W wykazie zastosowania rejestrowanego znaku towarowego Sława TV, nadawca publiczny wpisał m.in. produkcja programów radiowych i telewizyjnych, rozpowszechnianie programów telewizyjnych, reportaży, filmów dokumentalnych i fabularnych, widowisk rozrywkowych i sportowych oraz audycji z interaktywnym udziałem widzów.
Kanał TVP World wystartował 18 listopada 2021 roku, zastępując internetową stację Poland In. Niedawno nadawca publiczny zdecydował się na połączenie TVP World i Biełsat w Ośrodek Mediów dla Zagranicy. Jest zlokalizowany w dawnym gmachu Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy Placu Powstańców w Warszawie. Programy są realizowane m.in. w dawnym studiu „Wiadomości”.
Formalna zmiana nazwy TVP World na PolandNow może być trudna. Wymaga zmian w projekcie Karty Powinności TVP i jego akceptacji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Niedawno regulator zdecydował, że nie zaakceptuje planów programowo-finansowych nadawców publicznych, ponieważ nie mają zagwarantowanego kompleksowego finansowania. Są głównie utrzymywane z doraźnych dotacji budżetowych.
W tej sytuacji musi obowiązywać dalej Karta Powinności na lata 2020-2024. Kanał TVP World jest w niej wpisany, więc nie można go zlikwidować. Podobnie jest z innymi stacjami, w tym Biełsat. Nowym ośrodkiem kieruje Michał Broniatowski, od marca 2024 roku dyrektor TVP World. Wcześniej był związany m.in. z agencją Reuters, zasiadał w radzie nadzorczej TVN, był wiceprezesem rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax i kierował serwisem Onet Politico.
W marcu 2024 roku podawaliśmy, że wieloletnia dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy została zwolniona dyscyplinarnie przez TVP. Jej obowiązki przejął dotychczasowy zastępca i jeden z założycieli stacji Aleksy Dzikawicki. W listopadzie zeszłego roku także on po dwóch dekadach pracy pożegnał się z Telewizją Polską. Do rozwiązania umowy o pracę doszło za porozumieniem stron.
Dołącz do dyskusji: TVP szykuje kanał dla Ukraińców