SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter
array(5) {["Article"]=>array(10) {["id"]=>string(6) "311599"["gallery"]=>string(1) "0"["author_id"]=>string(7) "2909186"["title"]=>string(81) "RPP: inflacja w II połowie 2022 roku wysoka; stopniowe jej obniżanie w 2023 r. "["forum_topic_id"]=>string(6) "165414"["sum_rating"]=>string(1) "0"["rates"]=>string(1) "0"["date"]=>string(19) "2022-09-27 20:42:00"["disable_comments"]=>string(1) "0"["comment_count"]=>string(1) "2"}["Category"]=>array(3) {["group_id"]=>string(2) "10"["id"]=>string(2) "39"["slug"]=>string(6) "raport"}["Group"]=>array(2) {["name"]=>string(6) "Biznes"["slug"]=>string(6) "biznes"}["comment_pagination"]=>string(0) ""["Comment"]=>array(2) {[0]=>array(1) {[0]=>array(7) {["id"]=>string(7) "1012444"["nick"]=>string(5) "Stan "["comment"]=>string(335) "Napewno na skutek wojny na Ukrainie. Tylko że wszelkie embaga zwłaszcza na surowce energetyczne z Rosji na żądanie USA wprowadziły kraje UE a Morawiecki jak zwykle wyszedł przed szereg i embargo nałożyl już w kwietniu. Dlatego sa takie a nie inne skutki mało rozsądnych decyzji i działających na szkodę polskiego narodu. "["article_id"]=>string(6) "311599"["created"]=>string(19) "2022-09-26 22:36:19"["minus"]=>string(1) "0"["plus"]=>string(1) "0"}}[1]=>array(1) {[0]=>array(7) {["id"]=>string(7) "1012445"["nick"]=>string(5) "Stan "["comment"]=>string(335) "Napewno na skutek wojny na Ukrainie. Tylko że wszelkie embaga zwłaszcza na surowce energetyczne z Rosji na żądanie USA wprowadziły kraje UE a Morawiecki jak zwykle wyszedł przed szereg i embargo nałożyl już w kwietniu. Dlatego sa takie a nie inne skutki mało rozsądnych decyzji i działających na szkodę polskiego narodu. "["article_id"]=>string(6) "311599"["created"]=>string(19) "2022-09-26 22:36:21"["minus"]=>string(1) "0"["plus"]=>string(1) "0"}}}}

RPP: inflacja w II połowie 2022 roku wysoka; stopniowe jej obniżanie w 2023 r.

W drugiej połowie 2022 r. inflacja pozostanie wysoka, natomiast w 2023 r. prognozowane jest jej obniżenie, które powinno następować stopniowo - wynika z opublikowanych w poniedziałek Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2023 przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

"Aktualne prognozy wskazują, że wskutek utrzymywania się oddziaływania czynników dotychczas podwyższających dynamikę cen, w II połowie 2022 r. inflacja pozostanie wysoka. Natomiast w 2023 r. – wraz z wygaszaniem ich wpływu na dynamikę cen oraz w warunkach wolniejszego wzrostu krajowego popytu i oczekiwanego ograniczenia presji kosztowej na rynku pracy, a także wskutek podwyżek stóp procentowych NBP – prognozowane jest obniżenie się inflacji" - podano w założeniach.

Problem wojna na Ukrainie

Jak wyjaśniono, ze względu na skalę i trwałość wcześniejszych szoków makroekonomicznych, w tym w szczególności szoków surowcowych, nasilonych na skutek wojny w Ukrainie, oczekiwane obniżanie się inflacji będzie następowało stopniowo.

W założeniach wskazano, że prognozy wskazują, iż w drugiej połowie 2022 r. oraz w 2023 r. – po okresie silnej odbudowy aktywności gospodarczej w poprzednich kwartałach – dynamika PKB wyraźnie się obniży.

"Koniunktura krajowa będzie kształtować się pod wpływem negatywnego szoku podażowego związanego ze wzrostem cen surowców energetycznych i rolnych na rynkach światowych oraz z utrzymującymi się zaburzeniami w globalnych łańcuchach dostaw" - dodano.

W raporcie podano też, że prognozowane osłabienie aktywności gospodarczej w strefie euro i innych dużych gospodarkach również będzie niekorzystnie oddziaływać na wzrost gospodarczy w Polsce. Skalę obniżenia dynamiki krajowego PKB będą natomiast łagodzić zmiany polityki fiskalnej.

"Jednocześnie można oczekiwać, że w drugiej połowie 2023 r. nastąpi pewne przyspieszenie tempa wzrostu PKB, wspierane inwestycjami publicznymi oraz poprawą koniunktury za granicą, choć wzrost PKB pozostanie umiarkowany" - dodano.

W dokumencie poinformowano, że NBP będzie nadal wykorzystywał strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego, a podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe NBP.

Podkreślono, że polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, jednocześnie NBP nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

Autorzy zastrzegli jednocześnie, że zarysowany scenariusz makroekonomiczny obarczony jest wysoką niepewnością, a głównym jej czynnikiem dla koniunktury oraz procesów cenowych na świecie, w tym w Polsce, w 2023 r. jest przyszła sytuacja geopolityczna, a także skala i trwałość zaburzeń w funkcjonowaniu światowej i europejskiej gospodarki wywołanych zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Założenia polityki pieniężnej ustalane są corocznie przez Radę Polityki Pieniężnej. Zawierają charakterystykę zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań polityki pieniężnej, cele oraz instrumenty jej realizacji.

Dołącz do dyskusji: RPP: inflacja w II połowie 2022 roku wysoka; stopniowe jej obniżanie w 2023 r.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stan
Napewno na skutek wojny na Ukrainie. Tylko że wszelkie embaga zwłaszcza na surowce energetyczne z Rosji na żądanie USA wprowadziły kraje UE a Morawiecki jak zwykle wyszedł przed szereg i embargo nałożyl już w kwietniu. Dlatego sa takie a nie inne skutki mało rozsądnych decyzji i działających na szkodę polskiego narodu.
odpowiedź
User
Stan
Napewno na skutek wojny na Ukrainie. Tylko że wszelkie embaga zwłaszcza na surowce energetyczne z Rosji na żądanie USA wprowadziły kraje UE a Morawiecki jak zwykle wyszedł przed szereg i embargo nałożyl już w kwietniu. Dlatego sa takie a nie inne skutki mało rozsądnych decyzji i działających na szkodę polskiego narodu.
odpowiedź