Od czego zacząć uprawianie sportu? "Kontrola stanu wydolności i sprawności organizmu"
66 proc. Polaków regularnie uprawia jakąś formę aktywności fizycznej. Największą popularnością cieszą się bieganie, jazda na rowerze, pływanie i crossfit. Mało który sportowiec amator poddaje się jednak ocenie wydolności i sprawności organizmu. Mimo że taka konsultacja pomogłaby mu wybrać odpowiednią dyscyplinę sportu, przygotować ciało do wysiłku dzięki specjalnie opracowanemu treningowi funkcjonalnemu, a także uniknąć kontuzji i urazów.
Polacy pokochali zdrowy styl życia. 2/3 społeczeństwa deklaruje, że regularnie uprawia jakiś rodzaj aktywności fizycznej, a co drugi Polak systematycznie korzysta z obiektów sportowych. Największą popularnością cieszą się crossfit, jazda na rowerze, pływanie i bieganie. Z badań CBOS wynika, że aż 61 proc. osób uprawiających aktywność ruchową robi to dla przyjemności. Zdecydowana większość, bo aż 70 proc., kieruje się głównie chęcią zachowania zdrowia, a 47 proc. – pragnieniem odreagowania stresu i bycia w dobrej formie. Specjaliści twierdzą, że nawet umiarkowana regularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie.
Lekarze przestrzegają jednak, że nieodpowiedzialne uprawianie sportu, nawet amatorsko, może prowadzić do poważnych kontuzji i urazów. Dlatego tak ważne jest nieuleganie modzie na daną dyscyplinę sportową, lecz dostosowywanie rodzaju aktywności fizycznej do własnych możliwości. Każda osoba przystępująca po raz pierwszy do treningów powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem aktywności ruchowej. Warto odwiedzić przede wszystkim lekarza medycyny sportowej i fizjoterapeutę. Specjalista pomoże określić stopień wydajności i sprawności organizmu, dobrać odpowiednią dyscyplinę sportu do możliwości każdej osoby, a także przygotować ciało do konkretnego wysiłku. Ideałem byłoby skorzystanie także z porad kardiologa, neurologa i ortopedy.
– Warto zadbać o poznanie uwarunkowań uprawianej dyscypliny sportowej. Można być aktywnym i uprawiać wiele sportów, dlatego warto zadbać o dobrą koordynację ruchową właściwie w każdym sporcie. Ale jeżeli wybieramy się na narty, należy przygotować się do tego, nauczyć się zasad dobrej rozgrzewki, rozciągania, identyfikowania pierwszych sygnałów wysyłanych nam przez organizm, który mówi, że za chwilę może być groźnie – radzi Robert Korzeniowski.
Dołącz do dyskusji: Od czego zacząć uprawianie sportu? "Kontrola stanu wydolności i sprawności organizmu"