SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wybraliśmy miniseriale na święta. Co w kilka dni obejrzeć w streamingu?

Miniseriale zdominowały streaming. Oglądanie zamkniętej historii opowiedzianej w pięciu odcinkach jest łatwiejsze niż śledzenie 20. sezonów „Chirurgów”. Niedawny sukces serialu „Dojrzewanie” Netfliksa i zeszłoroczny „Reniferka” dowodzi, że krótkie formy trafiają do widzów i mogą wywołać globalną dyskusję o ważnych tematach społecznych, jak przemoc wśród nastolatków, depresja i stalking. Wybraliśmy nowości ostatnich tygodni, które gwarantują jakościową rozrywkę na świąteczny weekend.

„Szklana kopuła”, Netflix „Szklana kopuła”, Netflix

W naszym zestawieniu znalazły się produkcje kryminalne, komediowe, ale i inspirowane prawdziwymi wydarzeniami.

1. „Szklana kopuła” – Netflix, 6 odcinków
Szwedzki serial Netfliksa stworzyła autorka bestsellerowych kryminałów Camilla Läckberg.

Lejla (Léonie Vincent) powraca do rodzinnego domu położonego w szwedzkiej wiosce rozdartej między tradycją a nowoczesnością, co powoduje napięcia wśród jej mieszkańców. Jednak powrót kobiety w dawne strony przyćmiewa coś tak mrocznego i przerażającego, że aż niemieszczącego się jej w głowie.

W tych właśnie okolicach Lejla była jako dziecko przetrzymywana przez nieznanego sprawcę w szklanej kopule. Teraz bez śladu znika inna młoda dziewczyna. Lejla bada sprawę jej zaginięcia, ale musi też skonfrontować się z wewnętrznym mrokiem odwołującym się do przeszłości, o której wolałaby zapomnieć.

Produkcja idealna dla fanów rasowych skandynawskich kryminałów, jak np. „Forbrydelsen”.

2. „Skradzione dziecko” – Disney+, 5 odcinków
W ofercie Disney+ pojawiała się serialowa adaptacji powieści Alex Dahl, poczytnej norwesko-amerykańskiej autorki tworzącej nordic noir.

Pozornie zwyczajna decyzja wywraca świat Elisy (Denise Gough), mamy dwójki dzieci, do góry nogami. Kiedy jej 9-letnia córka Lucia (Beatrice Cohen) prosi o zgodę na pójście do swojej najlepszej przyjaciółki Josie (Robyn Betteridge) na noc, Elisa się zgadza. Po spotkaniu z Rebeccą (Holliday Grainger) – matką Josie – Elisa czuje się uspokojona i zauroczona pełną wdzięku kobietą i jej imponującym domem. Ale kiedy mówi córce dobranoc, nie ma pojęcia, że zaraz zostanie wrzucona w najgorszy koszmar każdego rodzica.

To kolejna propozycja dla widzów lubiących thrillery z wątkiem kryminalnym.

3. „Ser od rządu” – AppleTV+, 10 odcinków
Surrealistyczna komedia obyczajowa, której akcja toczy się w 1969 roku, w Dolinie San Fernando w Kalifornii. Serial opowiada historię rodziny Chambersów, Afroamerykanów dążących do realizacji ambitnych, choć często nierealnych marzeń, niezważając przy tym na realia otaczającego świata.

Głównym bohaterem jest Hampton Chambers (w tej roli David Oyelowo), były włamywacz, który po wyjściu z więzienia próbuje odbudować relacje z rodziną i rozpocząć nowe życie jako wynalazca. Jego powrót do domu zakłóca jednak nową, nietypową dynamikę rodzinną, która ukształtowała się podczas jego nieobecności. W międzyczasie Hampton stara się wprowadzić na rynek swój wynalazek – samo ostrzące się wiertło o nazwie „Bit Magician”, jednocześnie zmaga się z długami wobec gangsterów i próbuje pozostać na ścieżce praworządności.

Propozycja dla wielbicieli nieoczywistego humoru i popkulturowych wycieczek do przeszłości.

4. „Na północ od północy” – Netflix, 8 odcinków
Kanadyjska komedia obyczajowa, której akcja rozgrywa się w fikcyjnej arktycznej miejscowości Ice Cove w Nunavut, koncentruje się na życiu Siaji (w tej roli Anna Lambe). To 26-letnia Inuitka, która po publicznym rozstaniu z mężem próbuje na nowo odnaleźć siebie w społeczności, gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą.

Serial ukazuje codzienne życie w Arktyce, łącząc humor z autentycznym przedstawieniem kultury Inuitów, w tym tradycyjnych praktyk i rytuałów.

Serial Netfliksa stworzyły Inuitki Stacey Aglok MacDonald i Alethea Arnaquq-Baril. Dążyły one do przedstawienia współczesnego życia rdzennych społeczności z wewnętrznej perspektywy. Serial został nakręcony w Iqaluit z udziałem lokalnych mieszkańców, co podkreśla jego autentyczność.

5. „Porządna amerykańska rodzina” – Disney+, 8 odcinków
Akcja serialu koncentruje się na Kristine (Ellen Pompeo) i Michaelu Barnettach (Mark Duplass), którzy w 2010 roku adoptowali siedmioletnią dziewczynkę z Ukrainy cierpiącą na rzadką formę karłowatości. Z czasem zaczynają podejrzewać, że Natalia (Imogen Faith Reid) nie jest dzieckiem, za które się podaje, lecz dorosłą kobietą udającą dziecko. W miarę narastających napięć rodzinnych i eskalacji zachowań Natalii, sprawa trafia do mediów i sądu, stając się przedmiotem publicznej debaty.

Serial przedstawia historię z różnych perspektyw, eksplorując tematy uprzedzeń, traumy i rodzinnych tajemnic. Początkowo skupia się na punktach widzenia rodziców, ale w późniejszych odcinkach ukazuje również perspektywę Natalii, co dodaje głębi i złożoności opowieści.

Serial „Porządna amerykańska rodzina” jest inspirowany prawdziwą historią — głośną i kontrowersyjną sprawą Natalii Grace, ukraińskiej dziewczynki z karłowatością, którą w 2010 roku adoptowało amerykańskie małżeństwo Kristine i Michael Barnett.

Dołącz do dyskusji: Wybraliśmy miniseriale na święta. Co w kilka dni obejrzeć w streamingu?

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Miki
Hej everybody, do zobaczenia na spacerach na świeżym powietrzu:)
12 0
odpowiedź
User
gry
Taka ładna pogoda!
6 0
odpowiedź
User
Rafał z Warszawy
Polecam serial "Dorastanie"
2 5
odpowiedź