Unia Europejska interweniuje w sprawie węgierskiego Klubrádia

Komisja Europejska wysłała pismo do władz Węgier w sprawie sytuacji Klubrádió. Jak powiedział w poniedziałek rzecznik KE Christian Wigand "jest ono zmuszane do zaprzestania działalności radiowej na podstawie wysoce wątpliwych podstaw prawnych".

pap / bcz
pap / bcz
Udostępnij artykuł:

"Wdrażając unijne prawo telekomunikacyjne dotyczące widma (częstotliwości radiowych – red.), Węgry powinny przestrzegać Karty praw podstawowych UE, w tym prawa do wolności wypowiedzi i informacji oraz wolności prowadzenia działalności gospodarczej. W tym kontekście Komisja zwróciła się do Węgier o zapewnienie, że obecne wykorzystanie tego widma przez Klubradio będzie mogło być kontynuowane w okresie przejściowym, aż ostateczne decyzje staną się prawnie wiążące" - oświadczył Wigand na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak dodał, KE zwróciła się również do władz węgierskich o podjęcie pilnych działań "w celu zapewnienia przestrzegania prawa UE przy jednoczesnym uniknięciu nieodwracalnej szkody dla obecnego posiadacza częstotliwości".

Według Wiganda rząd w Budapeszcie nie odpowiedział jeszcze na pismo KE.

Węgierski sąd uznał 9 lutego za zgodną z prawem decyzję Rady Mediów, która odmówiła przedłużenia prywatnej rozgłośni Klubrádió zgody na wykorzystywanie dotychczasowej częstotliwości. Radio musiało zakończyć emisję 14 lutego o północy.

Sąd odrzucił skargę rozgłośni na decyzję Rady Mediów - potwierdziło Klubradio informację portalu Nepszava na ten temat. Od tej decyzji można się odwołać do Kurii (sądu najwyższego).

Częstotliwość 92,9 mogła być wykorzystywana przez Klubradio tylko do niedzieli, ale rozgłośnia zapowiedziała, że zamierza nadal działać w internecie.

Odmawiając rozgłośni dalszego używania tej częstotliwości, Rada Mediów Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) powołała się m.in. na błędy administracyjne ze strony Klubradia. Rozgłośnia uznała decyzję Redy Mediów za niewspółmierną do niedociągnięć i zarzuciło jej motywy polityczne.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Żurnalista kontratakuje. YouTube zablokował film Wątora po skardze o zniesławienie

Żurnalista kontratakuje. YouTube zablokował film Wątora po skardze o zniesławienie

Republika i TVN24 tracą, TVP Info powoli odbudowuje widownię

Republika i TVN24 tracą, TVP Info powoli odbudowuje widownię

"Mam Talent!" z większą widownią niż przed rokiem. TVN wygrywa w sobotnie wieczory

"Mam Talent!" z większą widownią niż przed rokiem. TVN wygrywa w sobotnie wieczory

Nowe informacje ws. przejęcia właściciela TVN. Będzie udział kontrowersyjnego inwestora?

Nowe informacje ws. przejęcia właściciela TVN. Będzie udział kontrowersyjnego inwestora?

TVP szykuje dwa benefisy. Pierwszy już na Wielkanoc

TVP szykuje dwa benefisy. Pierwszy już na Wielkanoc

To miała być odtrutka na X. Teraz szef Bluesky rezygnuje

To miała być odtrutka na X. Teraz szef Bluesky rezygnuje