Zmiany na multipleksach naziemnych. Dotyczą TVN i Republiki

Na MUX-L2 i MUX-L4 naziemnej telewizji cyfrowej doszło do szeregu zmian. Najważniejsze z nich to wycofanie dubli kanałów TVN i TVN7. Na multipleksie lokalnym w Rybniku i Ornontowicach  pojawiła się Republika, która dołączyła do dodatkowego kanału Telewizja Republika Plus.

ag
ag
Udostępnij artykuł:
Zmiany na multipleksach naziemnych. Dotyczą TVN i Republiki

Jak poinformował śledzący emisje DVB-T/DVB-T2 facebookowy profil Naziemna Telewizja Cyfrowa - informacje, w przypadku MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice) zakończono emisję TVN i TVN7. Stacje wchodzą w skład ogólnopolskiego MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej, ich dublowanie na multipleksach lokalnych nie ma większego sensu. Zwłaszcza, że MUX-L2 pod koniec ub.r. przeszedł na standard DVB-T2/HEVC. Emisja za jego pośrednictwem nie pozwala więc na dotarcie do widzów ze starszymi telewizorami i dekoderami.

Na tym nie koniec zmian. Kanał TV Republika (Telewizja Republika Plus z bardziej uniwersalnym profilem) został zastąpiony kanałem Republika (informacyjno-publicystycznym, dostępnym też na ogólnopolskim MUX-8). Stację można oglądać na pozycji LCN 23. Na 53. pozycji pojawiła się natomiast ogólnotematyczna Telewizja Republika. Stacja nie ma ID: Telewizja Republika Plus, ponieważ nadawca nie uzyskał zgody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na zmianę nazwy. Ostatnia zmiana to przeniesienie dubla Nowej TV z pozycji 53. na 58.

Obie Republiki są dostępne w jakości HD, natomiast w MUX-8 Republika nadaje jedynie w SD. Poprawa jakości będzie możliwa, jeżeli Urząd Komunikacji Elektronicznej zmieni decyzję rezerwacyjną multipleksu i pozwoli na nadawanie w DVB-T2/HEVC. Zanim dojdzie do zmiany, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma powołać specjalny zespół.

Nowości na MUX-L4

O zmianach na MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) poinformowały z kolei dvbt2wpolsce.pl, forum.satkurier.pl i Urkisat Settings. Z oferty tego multipleksu zniknął kanał TVN HD (dubel stacji z MUX-2). Na MUX-L2 wróciły kanały Grupy MWE Networks, które wchodziły już w skład multipleksu w przeszłości: Filmax i Home TV. Oba są nadawane w standardowej rozdzielczości. Pierwsza stacja zajęła pozycję LCN 25., natomiast druga 42. Muzyczny Stars.TV, który dotychczas zajmował 25. pozycję został przeniesiony na 48.

W skład MUX-L2 wchodzą kanały: TVT, TVS, Republika, Telewizja Republika Plus, Nowa TV, Kabaret TV, TV Okazje, Stars.TV. Na MUX-L4 są z kolei dostępne: Echo24, Pogoda24.TV, Junior Channel, Szlagier TV, TVC Super, Filmax, Home TV, TVS i duble Polsatu oraz Republiki.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Allegro znów chce skupować akcje. Wyłoży ponad 1,5 mld zł

Allegro znów chce skupować akcje. Wyłoży ponad 1,5 mld zł

YOC wchodzi na ekrany TV. Pierwszym klientem Electrolux

YOC wchodzi na ekrany TV. Pierwszym klientem Electrolux

KRRiT tłumaczy decyzję po wniosku Republiki ws. MUX-8. "Nie przyciąga nadawców"

KRRiT tłumaczy decyzję po wniosku Republiki ws. MUX-8. "Nie przyciąga nadawców"

Jawny Lublin z nagrodą Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Jawny Lublin z nagrodą Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Planowanie – podstawą nowoczesnej produkcji: FAKT CZY MIT
Materiał reklamowy

Planowanie – podstawą nowoczesnej produkcji: FAKT CZY MIT

Dzieci w UE dłużej pod ochroną przed wykorzystywaniem w internecie. W oczekiwaniu na stałe przepisy

Dzieci w UE dłużej pod ochroną przed wykorzystywaniem w internecie. W oczekiwaniu na stałe przepisy