Makieta pomoże w "naprawie" Internetu

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Zespół naukowców, w skład którego wchodzą profesorowej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Południowej Kalifornii, otrzymał grant na budowę realistycznej makiety Internetu. Stworzona kosztem 5,46 mln USD symulacja będzie później systematycznie niszczona, aby obnażyć słabe punkty światowej sieci komputerowej i pomóc w poprawie zabezpieczeń przed atakami hakerów.

Wirusy takie jak Nimda czy Slammert pokazały, że ochrona Internetu i jego użytkowników daleka jest od doskonałości. Naukowcy chcą więc wywołać w branży komputerowej zmianę podejścia do zagadnień bezpieczeństwa sieciowego. Autorzy projektu uważają, że rozwijane dziś programy i sprzęt mający chronić sieć przed atakami można porównać do instalacji alarmowej w budynku – działa dopiero wtedy, gdy pojawia się niebezpieczeństwo. Prawdziwym zagrożeniem jest jednak infrastruktura sieci i „dziurawe” oprogramowanie, które nią zarządza. Chronienie takiego „budynku” jest więc bez sensu, bo brakuje w nim drzwi, a ściany pełne są dziur... Dlatego trzeba zreorganizować samą sieć i wyeliminować niedoskonałości.

Eksperymentalnych ataków nie można jednak prowadzić w prawdziwej sieci, bo gdyby wymknęły się spod kontroli, mogłyby doprowadzić do katastrofy. Dlatego amerykańscy badacze zbudują swój własny, miniaturowy Internet i będą się bawić w regularne „psucie” go. Sieć Cyber Defense Technology Experimental Research Network, skrótowo nazywana DETER, będzie składać się z serii routerów i switchy, symulujących wysoki stopień skomplikowania prawdziwego Internetu. Aby zbudować sieć wystarczającą rozległą dla odtworzenia reakcji następujących w Internecie, użytych zostanie około 1 tys. komputerów. Jak dotąd podejmowano już podobne symulacje, ale nigdy na taką skalę. Pierwsza faza budowy sieci zostanie zakończona w lutym, a eksperymenty z atakami obnażającymi luki w zabezpieczeniach ruszą wiosną.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Oto zwycięzcy Wirtuali 2026. Naszego konkursu dla najlepszych mediów i ludzi mediów

Oto zwycięzcy Wirtuali 2026. Naszego konkursu dla najlepszych mediów i ludzi mediów

Kanały tematyczne TVN i TVP w ofercie Polsat Box Go. Serwis podnosi ceny

Kanały tematyczne TVN i TVP w ofercie Polsat Box Go. Serwis podnosi ceny

Odchodzi gwiazda publicznej telewizji. "Nie mogę już gwarantować niezależności redakcyjnej"

Odchodzi gwiazda publicznej telewizji. "Nie mogę już gwarantować niezależności redakcyjnej"

Nowa stacja newsowa ma w Polsce spółkę. Kto na czele?

Nowa stacja newsowa ma w Polsce spółkę. Kto na czele?

Jak ChatGPT radzi ws. zdrowia? Pobyt w szpitalu mało potrzebny

Jak ChatGPT radzi ws. zdrowia? Pobyt w szpitalu mało potrzebny

Ze "Sportu" odchodzi redaktor naczelny

Ze "Sportu" odchodzi redaktor naczelny