Local Press 2012: "Tygodnik Podhalański" gazetą lokalną roku

Wczoraj w Sejmie wręczono nagrody Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Local Press 2012”. Gazetą lokalną roku został "Tygodnik Podhalański", a wśród nagrodzonych znalazł się też m.in. jego dziennikarz i wydawca Jerzy Jurecki.

pp
pp
Udostępnij artykuł:

Jurecki otrzymał nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Nagrodzono jego głośny artykuł pt. "Daliśmy łapówkę na Hołdymasie". Dziennikarz opisał w nim, jak wcielił się w Czubakę - postać z filmu "Gwiezdne wojny" - aby udowodnić, że szef należącego do samorządu Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu bierze pieniądze od handlarzy prowadzących stoiska podczas Hołdymasu, czyli dożynek w tej miejscowości.

Zdjęcie Bartłomieja Jureckiego z "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiające kibiców jadących na konkurs skoków narciarskich, zwyciężyło w kategorii „Fotografia prasowa”. Zaś Beata Zalot z tej samej gazety została nagrodzona w kategorii „Społeczeństwo”. Wyróżniono ją za artykuł pt. "Eurosieroty", opowiadający o podhalańskich dzieciach, których rodzice wyjechali do pracy za granicą, pozostawiając je pod opieką dziadków. „Tygodnik Podhalański” wygrał także w kategorii "Filmowy materiał dziennikarski".

W kategorii "Rolnictwo, wieś i ekologia" nagrodę otrzymała z kolei Sylwia Wysocka z "Pałuk". Zwyciężył cykl jej artykułów, w których opisała jak firma zajmującą się skupem bydła oszukiwała rolników, zaniżając nawet o 100 kg wagę kupowanych zwierząt.

Tadeusz Jachnicki zwyciężył wśród autorów tekstów ekonomicznych. Wyróżniono go za cykl artykułów poświęconych sytuacji w chrzanowskiej fabryce lokomotyw Fablok, które ukazały się w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej".

W kategorii „Zdrowie” nagrodę otrzymał Roman Wolek z "Pałuk i Ziemi Mogileńskiej" za serię tekstów o podającym się za uzdrowiciela mieszkańcu Gołąbek, który sprzedawał sok owocowy twierdząc, że leczy on raka.

Z kolei w kategorii "Edukacja" zwyciężył cykl artykułów Macieja Kozickiego, opublikowanych w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej". Poświęcone one były zasadom żywieniowym w przedszkolach w Libiążu. Rodzice dzieci tam uczęszczających musieli decydować, czy ich dziecko zje śniadanie, czy obiad.

Artykuł Małgorzaty Licheckiej "Nu Poldziu, ty fest pomagier", opublikowany w "Nowinach Gliwickich” wygrał w kategorii "Publicystyka historyczna". Dziennikarka opisała w nim dalsze losy rodziny Leopolda Sochy, który przez czternaście miesięcy pomagał Żydom ukrytym w lwowskich kanałach.

Za najlepszą stronę internetową jury konkursu uznało serwis Przelom.pl.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł. Do piątej edycji konkursu zgłoszono w sumie blisko 600 prac.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych skupia wydawców niezależnych tygodników lokalnych.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Kanały tematyczne TVN i TVP w ofercie Polsat Box Go. Serwis podnosi ceny

Kanały tematyczne TVN i TVP w ofercie Polsat Box Go. Serwis podnosi ceny

Odchodzi gwiazda publicznej telewizji. "Nie mogę już gwarantować niezależności redakcyjnej"

Odchodzi gwiazda publicznej telewizji. "Nie mogę już gwarantować niezależności redakcyjnej"

Nowa stacja newsowa ma w Polsce spółkę. Kto na czele?

Nowa stacja newsowa ma w Polsce spółkę. Kto na czele?

Jak ChatGPT radzi ws. zdrowia? Pobyt w szpitalu mało potrzebny

Jak ChatGPT radzi ws. zdrowia? Pobyt w szpitalu mało potrzebny

Ze "Sportu" odchodzi redaktor naczelny

Ze "Sportu" odchodzi redaktor naczelny

W telewizji wPolsce24 program o zdrowiu. Ekspertem polityk PiS

W telewizji wPolsce24 program o zdrowiu. Ekspertem polityk PiS