Kolejny sukces RMF

Kolejne zwycięstwo radia RMF w sporze z KRRiT. Będzie 20 mln zł odszkodowania?

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Jako niezgodny z prawem uznał sąd administracyjny zakaz nadawania programów lokalnych przez radio RMF, jaki 3,5 roku temu wydała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. To kolejne zwycięstwo radia RMF w sporze z KRRiT.  Decyzję Krajowej Rady radio RMF zaskarżyło w sądzie; po wczorajszym orzeczeniu mamy powody do przynajmniej częściowej satysfakcji. Uznając, że decyzje KRRiT wobec RMF są nielegalne, sąd nawiązał do wcześniejszego orzeczenia NSA, który podobnie orzekł już jesienią 2002 roku -informuje radio RMF FM.

Jednak pomimo orzeczenia NSA Krajowa Rada ponownie wydała arbitralny zakaz emisji programów lokalnych. Wczoraj tak± decyzje Rady skomentował sędzia: Sąd z przykrością stwierdza, że jakość uchwał Krajowej Rady i jakość tych decyzji nie uległa szczególnej poprawie.

- To kolejne potwierdzenie, że KRRiT lubi stawać ponad prawem. Zakaz rozszczepiania jest nielegalny - tak skomentował poniedziałkową decyzję sądu Kazimierz Gródek, szef RMF. Za straty wywołane zakazem stacja wytoczyła Radzie pozew cywilny o odszkodowanie. Na razie domaga się ok. 20 mln zł.

Podczas wczorajszej rozprawy sędzia zwrócił także uwagę, że Krajowa Rada dopuszcza się kwestionowania orzeczeń sądowych. W decyzjach, w odpowiedziach na skargę i w materiałach procesowych znalazły się niedopuszczalne w opinii sądu polemiki z już wydanymi wyrokami sądowymi.

Rada Radiofonii i Telewizji już dwukrotnie zakazała nam emisji programów lokalnych - sądy dwukrotnie uznały te decyzje za nielegalne.

Zanim KRRiT zakazała nadawania RMF informacji z regionów oraz wiadomości dla kierowców programy RMF emitowało przez 7 lat.

Wyrok jest nieprawomocny. - W pełni będziemy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie , gdy otrzymamy uzasadnienie. Jednak już dziś mogę powiedzieć, że na pewno wystąpimy o kasację, bo ten wyrok odbiera Radzie uprawnienia kontrolne i tym samym stoi w sprzeczności z Ustawą o radiofonii i telewizji. Na gruncie wyroku Rada nie może nawet zapoznać się z informacją o operatorze, który dystrybuuje sygnał stacji. Ponadto wyrok sądu uchylił obowiązek informowania o strukturze właścicielskiej nadawcy, a to jest jedna z podstawowych rzeczy - powiedział "Gazecie Wyborczej" Rafał Rastawicki, rzecznik przewodniczącej KRRiT.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Różczka ma przyciągać. VeloBank chce zyskać milion klientów

Różczka ma przyciągać. VeloBank chce zyskać milion klientów

Izabela Albrychiewicz z nową rolą w WPP Media

Izabela Albrychiewicz z nową rolą w WPP Media

Izba Wydawców Prasy z apelem ws. opłat reprograficznych. Chodzi o smartfony

Izba Wydawców Prasy z apelem ws. opłat reprograficznych. Chodzi o smartfony

Nie żyje aktorka Elżbieta Gaertner. Grała w serialach i dubbingu

Nie żyje aktorka Elżbieta Gaertner. Grała w serialach i dubbingu

Planowanie – podstawą nowoczesnej produkcji: FAKT CZY MIT
Materiał reklamowy

Planowanie – podstawą nowoczesnej produkcji: FAKT CZY MIT

Koniec darmowego korzystania z treści przez AI? Europosłowie chcą zmian w prawie

Koniec darmowego korzystania z treści przez AI? Europosłowie chcą zmian w prawie