Delegaci SDP oburzeni na rezolucję niemieckich dziennikarzy krytykującą polskie media. „Apelujemy o rzetelność”

Delegaci Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyrazili oburzenie wobec rezolucji Związku Dziennikarzy Niemieckich krytycznie oceniającej sytuację mediów w Polsce. - Ośrodki masowego komunikowania w naszym kraju działają w oparciu o demokratyczne prawo - przypominają członkowie SDP. To już drugi znaczący protest przeciwko tej rezolucji.

jk
jk
Udostępnij artykuł:

Na początku listopada rozgłośnia radiowa Deutsche Welle wyemitowała wywiad z Frankiem Ueberallem, szefem Związku Dziennikarzy Niemieckich. Mówił on o rezolucji przyjętej przez związek na swoim kongresie, w której skrytykowano sposób funkcjonowania polskich mediów publicznych.

- To, że podstawowe prawa dziennikarzy są deptane, że dziennikarze nie mogą niezależnie pracować, że się ich zwalnia z pracy, niszczy materialną sferę egzystencji - to rzeczywiście jest coś zupełnie nowego. Nie możemy nie reagować na to, co dzieje się oficjalnie ze strony rządu. Musimy się przed tym bronić, okazywać solidarność z koleżankami i kolegami. I tą rezolucją przynajmniej podjęliśmy próbę takiego działania - stwierdził Ueberall.

Teraz rezolucję potępiającą surową opinię niemieckich związkowców przyjął także zjazd delegatów SDP. - Związek Dziennikarzy Niemieckich rozpowszechnia w niej fałszywe opinie na temat braku wolności prasy i prześladowania dziennikarzy w Polsce. Przypominamy, że wszystkie środki masowego komunikowania w naszym kraju funkcjonują w oparciu o prawo stanowione w demokratyczny sposób, z poszanowaniem zasad wolnych i niezależnych mediów - piszą delegaci.

Dalej przypominają, że „formułowanie kłamliwych opinii oraz ich rozpowszechnianie na forum międzynarodowym jest nadużyciem”. Zwracają uwagę też, że psuje to wzajemne relacje między organizacjami dziennikarskimi Polski i Niemiec. - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apeluje do kolegów ze Związku Dziennikarzy Niemieckich o dziennikarską rzetelność przy opisywaniu sytuacji w Polsce - kończy się rezolucja, podpisana przez szefa SDP Krzysztofa Skowrońskiego.

Podczas zjazdu delegatów Skowroński został obrany prezesem SDP na kolejne trzy lata. W zarządzie głównym znaleźli się ponadto Witold Gadowski, Jolanta Hajdasz, Mariusz Pilis, Aleksandra Rybińska, Jadwiga Chmielowska, Piotr Legutko, Stefan Truszczyński, Tadeusz Woźniak, Ireneusz Bruski, Maria Gietz i Marek Palczewski.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Krajowa Rada nie reagowała na skargi na TVP za rządów PiS. RPO pisze do szefowej

Krajowa Rada nie reagowała na skargi na TVP za rządów PiS. RPO pisze do szefowej

Znane kanały filmowe zmienią nazwy

Znane kanały filmowe zmienią nazwy

Ewa Pajor jako ambasadorka DrWitt zachęca do aktywnego stylu życia

Ewa Pajor jako ambasadorka DrWitt zachęca do aktywnego stylu życia

Grupa dziennikarzy "The Washington Post" przechodzi do konkurencji

Grupa dziennikarzy "The Washington Post" przechodzi do konkurencji

Feeders Agency wygrywa przetarg marki Ptasie Mleczko

Feeders Agency wygrywa przetarg marki Ptasie Mleczko

Trump chce, by bigtechy wzięły na siebie koszty budowy infrastruktury AI

Trump chce, by bigtechy wzięły na siebie koszty budowy infrastruktury AI