Alkohol częstym prezentem gwiazdkowym

Polacy często kupują bliskim w prezencie gwiazdkowym alkohol. 46% ankietowanych rozważających taki zakup obdarowałoby w ten sposób najbliższą rodzinę, a 31% przyjaciół. Prawie co trzecia osoba (29%) uwzględniająca alkohol wśród planowanych zakupów upominkowych jest zdecydowana co do jego rodzaju i marki - wynika z badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR).

km
km
Udostępnij artykuł:

W ubiegłym roku alkohol w prezencie świątecznym kupiło 15 proc. polskich internautów. W tym roku taki zakup planuje podobne grono konsumentów (13%), a niemal dwa razy więcej (25%) nie odrzuca takiego pomysłu.

Alkohol jest raczej męskim upominkiem (jest częściej dawany i otrzymywany przez mężczyzn). Zamiar przekazywania alkoholu w prezencie świątecznym występuje częściej wśród osób lepiej wykształconych i zamożniejszych. Na decyzję zakupową nie ma jednak wpływu wiek klientów ani wielkość miejsca zamieszkania. Najchętniej kupujemy ten typ prezentów bliskim - najbliższej rodzinie czy przyjaciołom.

grafika

Co trzeci badany (29%) wie dokładnie jaki rodzaj i markę alkoholu wybierze, przy czym żadne zmienne społeczno–demograficzne nie wyróżniają grupy bardziej zdecydowanych klientów. Dwa razy większe jest grono osób (61%), które o ostatecznym wyborze decydują w ostatniej chwili, już przy półce sklepowej. Klienci są częściej zdecydowani co do samego rodzaju alkoholu niż marki, którą ostatecznie wybiorą. Najbardziej niezdecydowane, zarówno jeśli chodzi o rodzaj jak i markę, są kobiety, osoby starsze (powyżej 50. roku życia) oraz osoby o niższych dochodach. Poziom niezdecydowania spada natomiast wraz ze wzrostem dochodów. Z różnych rodzajów alkoholi najczęściej jako prezent pod uwagę brane jest wino i whisky.

grafika

Badanie zostało zrealizowane przez IIBR w ramach badania Omnibus, w dniach 20–23 listopada 2012 r. na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie polskich internautów w wieku 18+ lat. Liczebność próby n=951.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wi-Fi w samolotach. LOT zaczął montaż

Wi-Fi w samolotach. LOT zaczął montaż

Dymisja szefa cyber policji. Był przesłuchiwany ws. Pegasusa

Dymisja szefa cyber policji. Był przesłuchiwany ws. Pegasusa

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą mundialu

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą mundialu

Wyjątek na trudnym rynku. Ten magazyn zwiększa sprzedaż drukowaną i cyfrową

Wyjątek na trudnym rynku. Ten magazyn zwiększa sprzedaż drukowaną i cyfrową

Rusza "Wojna zastępcza". O czym jest nowy serial TVP1?

Rusza "Wojna zastępcza". O czym jest nowy serial TVP1?