Związek Banków Polskich chce zmian w rekomendacji S II

Związek Banków Polskich przekazał do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) uwagi do planowanej zmiany Rekomendacji S II, która dotyczy m.in. maksymalnego okresu kredytowania i wielkości udziału kredytów walutowych w portfelach banków, poinformował prezes Krzysztof Pietraszkiewicz w poniedziałek.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

Zmiana rekomendacji S II KNF dotyczącej ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie ma na celu m.in. ograniczenie udzielania walutowych kredytów hipotecznych (poziom kredytów walutowych w portfelu maksymalnie 50 proc.), a przy badaniu zdolności kredytowej - uwzględnianie maksymalnego 25-letniego okresu kredytowania (również dla kredytów w PLN). 

ZBP chce, aby data wejścia z życie rekomendacji wprowadzających maksymalny udział kredytów walutowych w portfelu została ustalona na minimum 18 miesięcy od daty ogłoszenia przyjętej wersji rekomendacji, co pozwoliłoby bankom na powolne wygaszenie kredytów walutowych i zbudowanie nowych strategii biznesowych.

„Uważamy, że limit dotyczący kredytów walutowych w rekomendacji nie powinien dotyczyć istniejącego portfela. Udział nowoudzielanych kredytów w portfelu mógłby być ograniczony do poziomu 30% wartości portfela, ale ważne jest, aby ten proces mógł się odbywać stopniowo, a nie gwałtownie"- powiedział dziennikarzom prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Związek postuluje także przyjęcie 30-letniego okresu kredytowania zamiast proponowanego przez KNF maksymalnego okresu kredytowania na 25 lat jako podstawę do określenia zdolności kredytowej, w przypadku zobowiązań z dłuższym okresem amortyzacji.

Pietraszkiewicz podkreślił, że proponowane zmiany w Rekomendacji S II zbiegają się w czasie z wejściem w życie w 2011 r. ograniczeń zawartych w rekomendacji T, podwyższeniem podatku VAT na usługi budowlane oraz zapowiedzią wygaszania programu "Rodzina na swoim", co negatywnie wpłynie na rynek nieruchomości, a tym samym rozwój akcji kredytowej po stronie kredytów hipotecznych.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że te zmiany, które proponuje regulator bezpośrednio wpłyną na aktywność zarówno klientów, jak i banków. Nadzór powinien więc dokonać szczegółowej analizy ich wpływu na akcję kredytową banków" - uważa prezes. 

ZBP zaproponował także usunięcie zapisów dotyczących uwzględnienia w ocenie zdolności kredytowej prawdopodobnego obniżenia dochodów z uwagi na wkroczenie klienta w wiek emerytalny, argumentując, że rekomendacje T i S w wystarczającym stopniu ograniczają maksymalne kwoty kredytów.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Zaskakujący zwrot akcji. Streaming ratuje telewizję kablową

Zaskakujący zwrot akcji. Streaming ratuje telewizję kablową

Paramount przejmie Warner Bros. Discovery. Podpisano umowę

Paramount przejmie Warner Bros. Discovery. Podpisano umowę

KO chce zakazać smartfonów w szkołach. Dostęp do social mediów od 15. roku życia

KO chce zakazać smartfonów w szkołach. Dostęp do social mediów od 15. roku życia

Paweł Wilkowicz odchodzi ze Sport.pl. Był dyrektorem przez cztery miesiące [NASZ NEWS]

Paweł Wilkowicz odchodzi ze Sport.pl. Był dyrektorem przez cztery miesiące [NASZ NEWS]

Szef CNN uspokaja dziennikarzy. Eksperci wskazują, jak Paramount sprzyja Trumpowi

Szef CNN uspokaja dziennikarzy. Eksperci wskazują, jak Paramount sprzyja Trumpowi

Kiedy TVN zmieni właściciela? Odpowiadamy na pytania ws. przejęcia WBD przez Paramount

Kiedy TVN zmieni właściciela? Odpowiadamy na pytania ws. przejęcia WBD przez Paramount