TVP myśli o wprowadzeniu HDTV

Cyfrowy sprzęt, telewizja wysokiej rozdzielczości, transmisja przez internet - takie plany ma Marcin Bochenek, nowy członek zarządu TVP.

Puls Biznesu-kk
Puls Biznesu-kk
Udostępnij artykuł:

W ramach podziału kompetencji Marcin Bochenek, nowy członek zarządu Telewizji Polskiej (TVP), zajmie się sprawami technologii.

 — Priorytetem będzie wymiana sprzętu telewizyjnego i systemu emisji na cyfrowy. W dalszej kolejności przygotowanie się do nadawania telewizji wysokiej rozdzielczości i wykorzystanie internetu jako medium dystrybucji — mówi dla "Pulsu Biznesu" Marcin Bochenek.

Już poprzedni zarząd zapowiadał konieczność wymiany sprzętu.

— Nakłady będą ogromne, ale nieuniknione. Proces trwa co najmniej od dwóch lat, a teraz trzeba go zdecydowanie przyspieszyć — twierdzi Marcin Bochenek.

TVP myśli też o nadawaniu programu w systemie HDTV, czyli telewizji wysokiej rozdzielczości, dającej dużo wyższą jakość obrazu. Być może przygotowania do emisji telewizji HDTV były powodem, dla którego TVP kupiła miejsce na transponderze satelity Astra. Rynek spekulował też, że dodatkowe miejsce na satelicie jest potrzebne TVP do wprowadzenia własnej platformy cyfrowej.

— Jest to jeden z modeli rozwoju technologicznego telewizji, dlatego zarząd rozważy ten pomysł — mówi Marcin Bochenek.

Platformę cyfrową przygotowuje też ITI, właściciel TVN. Prasa donosiła, że ITI również wejdzie w technologię HDTV.

TVP chce też rozwijać internet — na razie na bazie projektu iTVP.

— Jest to jedna z dróg, którą może podążyć telewizja, dająca możliwości wprowadzenia dodatkowych usług — uważa Marcin Bochenek.

Internet czy platforma cyfrowa to tylko sposoby dystrybucji sygnału.

— Podstawą jest rozwój kanałów tematycznych. Wszystko będzie miało sens tylko wtedy, gdy zwiększy się oferta programowa — podsumowuje dla "PB" Marcin Bochenek.TVP złożyła już wnioski o koncesje na TVP Sport i TVP Rozrywka. Planuje przynajmniej dwa kolejne kanały tematyczne.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Oto zwycięzcy Wirtuali 2026. Naszego konkursu dla najlepszych mediów i ludzi mediów

Oto zwycięzcy Wirtuali 2026. Naszego konkursu dla najlepszych mediów i ludzi mediów

Kanały tematyczne TVN i TVP w ofercie Polsat Box Go. Serwis podnosi ceny

Kanały tematyczne TVN i TVP w ofercie Polsat Box Go. Serwis podnosi ceny

Odchodzi gwiazda publicznej telewizji. "Nie mogę już gwarantować niezależności redakcyjnej"

Odchodzi gwiazda publicznej telewizji. "Nie mogę już gwarantować niezależności redakcyjnej"

Nowa stacja newsowa ma w Polsce spółkę. Kto na czele?

Nowa stacja newsowa ma w Polsce spółkę. Kto na czele?

Jak ChatGPT radzi ws. zdrowia? Pobyt w szpitalu mało potrzebny

Jak ChatGPT radzi ws. zdrowia? Pobyt w szpitalu mało potrzebny

Ze "Sportu" odchodzi redaktor naczelny

Ze "Sportu" odchodzi redaktor naczelny