Telewizja regionami stoi
Niewiele osób, oglądając w programie I i II popularne audycje zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele z nich powstaje w ośrodkach regionalnych TVP
Programy studyjne są jednak tylko niewielką częścią produkcji jaką ludzie i sprzęt ośrodków wykonują dla anten centralnych Telewizji Polskiej. Prym wiodą transmisje wydarzeń sportowych. Liga siatkówki, eliminacje do ME w piłce nożnej, relacje z zawodów lekkoatletycznych - emitowane na antenie ogólnopolskiej - powstają "w terenie". Podobnie rzecz ma się z relacjami z dużych wydarzeń kulturalnych takimi jak "Wratislavia Cantas" , koncerty NOSPR czy Festiwal Muzyczny w Łańcucie, imprezami plenerowymi - WOŚP, Piknik Dwójki i koncertami np. "Rawa Blues Festiwal". Wydarzeniem, również i dla telewizyjnych wyjadaczy, była współpraca przy pierwszej realizacji sympozjum medycznego dla Kliniki Chorób Serca w Zabrzu polegająca na transmisji operacji na otwartym sercu dla grona naukowców. W tej chwili takie realizacje odbywają się cyklicznie.
Oglądając serwisy informacyjne w I i II programie mamy - oprócz wiadomości ze świata i "trójkąta bermudzkiego" - przegląd tego co w regionie dzieje się ważnego, czy może raczej tego, co Warszawa uzna za ważne. Materiały te są oczywiście realizowane przez oddziały regionalne TVP. Część z nich TAI zamawia w oddziałach, część tematów oddziały proponują same. W marcu 2001 roku oddziały zamieściły w programach TAI ("Wiadomości", "Panorama", "Teleexpress") 1766 materiałów. W marcu tego roku - dzięki "Kurierowi", nowemu programowi informacyjnemu emitowanemu w paśmie wspólnym TVP 3 Regionalnej, ilość materiałów wzrosła do 2617. W dostarczaniu newsów na anteny ogólnopolskie przodują Poznań, Katowice i Kraków. Praca dla "Kuriera", który z założenia w minimum 70% składa się z wiadomości z regionów, pozwoliła niektórym oddziałom podwoić ilość materiałów sprzedawanych do TAI.
To, czy materiał ukaże się w ogólnopolskim serwisie informacyjnym zależy przede wszystkim od jego atrakcyjności, ale również od jakości technicznej i od tego czy oddział zdąży go zrealizować i przesłać go do Warszawy na czas.
Wszystko to wymaga zarówno doświadczonych fachowców jak i doskonałego sprzętu. Potencjał techniczny jakim dysponują ośrodki jest duży, korzystają z niego również komercyjne stacje telewizyjne, którym wynajmowane są zarówno studia jak i wozy transmisyjne.
TVP
Dołącz do dyskusji: Telewizja regionami stoi