Radio Bezpieczna Podróż zniknęło z multipleksów DABCOM
Nadające wyłącznie cyfrowo Radio Bezpieczna Podróż od kilku dni nie jest słyszalne w kilku miastach, gdzie operatorem multipleksu jest firma DABCOM. Właściciel stacji zapowiada, że chce jak najszybciej wrócić do cyfrowego eteru, ale nie potrafi powiedzieć, kiedy to nastąpi.
![fot. Radio Bezpieczna Podróż](https://static.wirtualnemedia.pl/media/top/Radio_Bezpieczna_Podroz.jpg)
Najpewniej od środy, 21 grudnia Radia Bezpieczna Podróż nie mogą słuchać mieszkańcy Warszawy, Poznania, Katowic, Częstochowy i Tarnowa, którzy posiadają odbiorniki DAB+. To miasta, w których sygnał rozgłośni jest udostępniany poprzez multipleksy cyfrowe, których operatorem jest DABCOM. Zapytaliśmy tę firmę, jaki jest powód usunięcia tej stacji z listy dostępnych programów. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.
Również Fundacja Emanio Arcus, która jest właścicielem Radia Bezpieczna Podróż, nie chciała powiedzieć, dlaczego stacja zniknęła z multipleksów DABCOM. - Jesteśmy w kontakcie z tą firmą. Nic więcej nie mogę powiedzieć - usłyszeliśmy w piątkowe popołudnie. Kiedy wrócicie? - zapytaliśmy. - Jak najszybciej się da. To zależy od obu stron, to kwestia różnych spraw. Próbujemy rozmawiać na ten temat - powiedziano nam w Fundacji Emanio Arcus.
Radio Bezpieczna Podróż jest za to słyszalne w Rzeszowie i Toruniu. W obu miastach operatorem jest spółka PSN Infrastruktura. Radio słychać też dodatkowo w kilku innych miejscowościach, gdzie uruchomiono eksperymentalne multipleksy.
Radio Bezpieczna Podróż utrzymuje się z datków
Rozgłośnia nadaje cyfrowo od 2020 r. Aby móc jej słuchać, należy wpisać nazwę w odbiornikach DAB+, nie trzeba wyszukiwać częstotliwości. Fundacja Emanio Arcus z Legionowa (ma tę samą siedzibę co zamknięte w 2018 r. Radio Hobby) otrzymała w 2019 r. w konkursie organizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji dla nadawców lokalnych koncesje na nadawanie w technologii cyfrowej w siedmiu miastach.
Prezes radia Tomasz Parol informował nas trzy lata temu, że rozgłośnia ma być utrzymywana z datków firm i osób prywatnych, ale główny nurt pomocy finansowej ma pochodzić od samorządów miejscowości, w których uruchamiane będą lokalne oddziały rozgłośni. Założeniem, które przyświecało twórcom, miało być stworzenie radia, które będzie równocześnie i ogólnopolskie, i lokalne. "Ogólnopolskie, ponieważ problemy osób niepełnosprawnych są wszędzie takie same, a lokalne, by społeczności w konkretnych miejscach Polski mogły się ze sobą integrować, pomagać sobie wzajemnie" - informowała rozgłośnia.
Radio Bezpieczna Podróż informowało, że jest skierowane do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są wykluczeni ze społeczeństwa: niepełnosprawnych, ale także np. tych, którzy wpadli w pętlę zadłużenia, ofiar wypadków drogowych, a nawet dla ludzi z małą siłą przebicia, czy uzależnionych.
Dołącz do dyskusji: Radio Bezpieczna Podróż zniknęło z multipleksów DABCOM
Wielu firmą i osobą wiszą kasę.