NASK w nowym cyklu wideo uczy rozpoznawania deepfake'ów
Eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK ruszają z autorskim cyklem wideo poświęconym skutecznemu rozpoznawaniu cyfrowych manipulacji. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube.
Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują głos lub wygląd prawdziwej osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie.
Manipulacje wizerunkiem i głosem stają się coraz bardziej powszechne w dobie rozwoju sztucznej inteligencji – wskazują naukowcy NASK. W nowym cyklu wideo wyjaśniają to krok po kroku, jak rozpoznać manipulacje w treściach audiowizualnych.
Zobacz: NASK w nowej kampanii mówi „Sprawdzam!” dezinformacji
Cykl będzie liczył 6 odcinków, w których eksperci, bazując na konkretnych przykładach, nauczą odbiorców identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.
Pierwszy odcinek jest już dostępny na kanale YouTube NASK.
Nowy cykl wideo NASK
W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści.
Tematyka odcinków
Błędy w generacji obrazu. Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu.
Fałszywy głos. Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji.
Pułapki gramatyczne. Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu.
Błędy logiczne i niespójności. Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację.
Zabiegi maskujące. Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu.
Dołącz do dyskusji: NASK w nowym cyklu wideo uczy rozpoznawania deepfake'ów