SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kaczyński stracił dostęp do telewizji naziemnej. Nocny telefon do prezesa TVP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że kilka dni temu w jego domu przestała działać naziemna telewizja cyfrowa, ponieważ nie przygotował się do ostatecznego wyłączenia standardu DVBT-1. W środku nocy dzwonił w tej sprawie do poprzedniego prezesa Telewizji Polskiej Mateusza Matyszkowicza.

Jarosław Kaczyński, fot. TVP Jarosław Kaczyński, fot. TVP

Od wtorkowego wieczoru, gdy w Sejmie przyjęto uchwałę mówiącą o potrzebie uzdrowienia sytuacji w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i PAP, posłowie PiS prawie non stop prowadzą interwencje poselskie w warszaawskich siedzibach tych spółek.

W czwartek wieczorem ich duża grupa, w tym Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Antoni Macierewicz, pojawiła się w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. O sytuacji opowiadali im szef TAI Michał Adamczyk, wicedyrektorzy Samuel Pereira i Marcin Tulicki oraz reporter Miłosz Kłeczek.

Czytaj też: Zwolnione gwiazdy TVP nadają w TV Republika. Tomasz Sakiewicz: udzieliłem im gościny

 

Kaczyński o 3 w nocy dzwonił do Matyszkowicza

Przy okazji Jarosław Kaczyński udzielił wywiadów Telewizji Republika i Radiu Wnet. W rozmowie z tą drugą zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach ostatecznie wyłączono nadawane naziemnej telewizji cyfrowej w poprzednim standardzie. W konsekwencji osoby, które nie mają w miarę nowych telewizorów ani nie dokupiły dekoderów do starszych odbiorników, straciły sygnał.

Czytaj też: Nowy kanał na multipleksie naziemnym. Jest decyzja KRRiT

Okazuje się, że w tej grupie był sam prezes PiS. - Kiedy wróciłem parę dni temu z Krakowa koło trzeciej w nocy (prawdopodobnie 18 grudnia, w miesięcznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich 18 kwietnia 2010 roku - przyp.) i otworzyłem telewizor, zobaczyłem, że jest brak sygnału. Zadzwoniłem do jednej osoby, potem do drugiej osoby - nie odbierały - opisał Kaczyński.

- W końcu potem do samego prezesa Telewizji Polskiej, czyli do pana prezesa Matyszkowicza, żeby się dowiedzieć, czy to już, czy to sposób, jaki został zastosowany w stanie wojennym. Ale okazało się, że to tylko mój błąd i nie dokonałem odpowiednich zmian w swoim telewizorze - przyznał (w poniższym wideo ten wątek pojawia się w piątek minucie i 30. sekundzie).

 

Kaczyński sugerował, że ostateczne wyłączenie poprzedniego standardu naziemnej telewizji to część planu przejęcia kontroli nad mediami publicznymi przez nowy rząd. - To, co dzisiaj się dzieje, nie jest bardzo dalekie od tego, co się wydarzyło w stanie wojennym. Nie chcę mówić, że to jest zupełnie tak samo, bo to byłaby nieprawda, ale cel jest mniej więcej ten sam - skomentował.

200 tys. domów mogło stracić dostęp do tv naziemnej

Na Wirtualnemedia.pl wiele razy w ostatnich tygodniach opisywaliśmy ostateczne przejście naziemnej telewizji cyfrowej ze standardu DVB-T1 na DVB-T2/HEVC. W nocy z 14 na 15 grudnia zmiana nastąpiła na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a w nocy z 18 na 19 grudnia - co odczuł Jarosław Kaczyński - objęła województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

W konsekwencji widzowie ze starszymi telewizorami, które nie obsługują DVB-T2/HEVC, stracili dostęp do kanałów TVP. Szacuje się, że w całej Polsce takich domostw jest ponad 200 tys. Po zmianie standardu mogą oglądać tylko stacje z MUX-8, który nadaje w starym standardzie DVB-T (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro).

Takie osoby muszą wymienić swój telewizor lub dekoder. Druga opcja jest tańsza, bo ceny takich sprzętów zaczynają się od 60 zł. W tym roku w przeciwieństwie do zeszłego, nie działa program rządowego dofinansowania na telewizor lub dekoder.

Kanały TVP półtora roku dłużej w DVB-T1

Trzeci multipleks naziemnej tv, z kanałami TVP miał zmienić standard w pierwszej połowie ub.r., równocześnie z MUX-1, MUX-2 i MUX-4, na których są emitowane stacje nadawców prywatnych. W marcu ub.r, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o przesunięcie tego terminu. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. Trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku.

Nadawcy komercyjni odebrali to jako faworyzowanie TVP w czasie kampanii wyborczej. Twierdzą, że utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych i zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa po migracji MUX-3 na DVB-T2.

Skoro Jarosław Kaczyński jeszcze do 18 grudnia oglądał w domu telewizję naziemną, miał dostęp tylko do stacji TVP, a także kanałów Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro.

Dołącz do dyskusji: Kaczyński stracił dostęp do telewizji naziemnej. Nocny telefon do prezesa TVP

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wacek
I takie cós ma zwolenników...Masakra...
51 1
odpowiedź
User
Adam
Jakim cudem takie coś ma poparcie wśród wyborców?
34 1
odpowiedź
User
Ziut
Sabotażyści od Tuska odcięli Kaczyńskiemu dostęp do TVP(iS), więc skąd chłopina ma się dowiedzieć, że przerżnął październikowe wybory i nie rządzi już Kaczolandem.
38 1
odpowiedź