Protest przeciwko brakowi akredytacji dla TVP i PR na spotkanie z Tuskiem. Grabiec: Zapraszamy dziennikarzy
Organizatorzy spotkania Donalda Tuska z młodzieżą w Szczecinie odmówili akredytacji pracownikom TVP 3 Szczecin i Radia Szczecin. Protest przeciwko tej decyzji wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które podkreśla, że „w ten sposób PO może łamać konstytucyjną zasadę wolności słowa”.
![Donald Tusk podczas spotkania w Szczecinie (screen: YouTube/Janusz Jaskółka)](https://static.wirtualnemedia.pl/media/top/donaldtuskmeetupszczecin-655.jpg)
W sobotę 9 lipca w auli Akademii Morskiej w Szczecinie odbyło się spotkanie z Donaldem Tuskiem w ramach Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele mediów, ale organizatorzy odmówili akredytacji pracownikom mediów publicznych: TVP 3 Szczecin i Radia Szczecin.
- Na spotkania organizowane przez Platformę Obywatelską zapraszamy dziennikarzy - komentuje krótko powody takiej decyzji Jan Grabiec, rzecznik PO.
![](donaldtusktvpinfo-150.jpg)
Przeciwko zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jak napisała jego dyrektor Jolanta Hajdasz, dzień przed spotkaniem zaproszenia od biura prasowego PO dostały redakcje zarówno TVP 3 Szczecin, jak i Radia Szczecin. Pół godziny przed wydarzeniem Patryk Jaskulski z biura prasowego partii poinformował ich przedstawicieli, że nie zostaną wpuszczeni.
„Brak zgody na uczestnictwo tych mediów, zarówno lokalnego oddziału Polskiego Radia, jak i Telewizji Polskiej, w publicznych spotkaniach działaczy Platformy Obywatelskiej można więc potraktować jako szykanę wobec tych mediów, która oznacza niechęć tej partii politycznej do transparentnej i jawnej działalności” - zaznacza Hajdasz.
„W ten sposób PO może łamać konstytucyjną zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, która to obejmuje nie tylko wolność wyrażania swoich poglądów ale także pozyskiwania (i rozpowszechniania) informacji” - ocenia CMWP SDP.
Tusk w sobotnich „Wiadomościach” TVP
W sobotnim wieczornym wydaniu „Wiadomości” TVP Tuska wspominano w kilku materiałach, przedstawiono m.in. wyniki badania pracowni Social Changes dla Wpolityce.pl, w którym pytano respondentów, czy Tusk był zbyt uległy wobec Niemiec (44 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem).
„Donald Tusk to dziś polityk o bardzo niskim zaufaniu społecznym i trudno się dziwić - mówią eksperci – pracował na to przez wiele lat: najpierw jako polski premier, a później gdy złamał dane publicznie słowo i wyjechał do Brukseli. Po powrocie głównie próbuje wywołać wojnę polsko-polską, a na to Polacy już nie dają się nabrać” - tak zapowiadała materiał Marcina Tulickiego prowadząca program Edyta Lewandowska.
Pokazano w nim kadry z sobotniego spotkania z Tuskiem. Padły słowa, że Tusk „podsyca negatywne emocje”, on i jego ludzie „straszą też prezesa Narodowego Banku Polskiego”, pojawiały się sugestie, że PO po wygranej w wyborach wycofałaby się z programów prorodzinnych. „Trudno się dziwić, że, jak potwierdzają badania, Polacy Tuskowi nie ufają” - mówił Tulicki. Nie sprecyzował, o jakie badania chodzi.
W lutym br. Urząd Miasta Łodzi nie wpuścił na konferencję ekipy lokalnego oddziału TVP. Rzecznik prezydent miasta wyjaśniał, że po prostu nie zaproszono TVP.
Dołącz do dyskusji: Protest przeciwko brakowi akredytacji dla TVP i PR na spotkanie z Tuskiem. Grabiec: Zapraszamy dziennikarzy