SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter
array(5) {["Article"]=>array(10) {["id"]=>string(6) "118851"["gallery"]=>string(1) "0"["author_id"]=>string(7) "2675060"["title"]=>string(69) "ConocoPhillips, Chevron i Exxon Mobil są zainteresowani Grupą Lotos"["forum_topic_id"]=>NULL["sum_rating"]=>string(1) "0"["rates"]=>string(1) "0"["date"]=>string(19) "2010-12-23 06:25:00"["disable_comments"]=>string(1) "0"["comment_count"]=>string(1) "0"}["Category"]=>array(3) {["group_id"]=>string(2) "10"["id"]=>string(2) "34"["slug"]=>string(10) "inwestycje"}["Group"]=>array(2) {["name"]=>string(6) "Biznes"["slug"]=>string(6) "biznes"}["comment_pagination"]=>string(0) ""["Comment"]=>array(0) {}}

ConocoPhillips, Chevron i Exxon Mobil są zainteresowani Grupą Lotos

Amerykańskie koncerny szukające w Polsce gazu łupkowego są zainteresowane prywatyzacją Grupy Lotos. Według nieoficjalnych informacji ConocoPhillips, Chevron i Exxon Mobil są zainteresowani przetargiem na 53,19 proc. akcji gdańskiej spółki.

"Ze źródeł zbliżonych do resortu skarbu dowiedzieliśmy się, że Grupą Lotos interesują się amerykańskie firmy, które już zainwestowały w Polsce w poszukiwania gazu łupkowego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w grę wchodzą tacy giganci jak ConocoPhillips, Chevron i Exxon Mobil" - czytamy w czwartkowym "DGP".

Jak pisze dziennik, "w grze o Lotos jest co najmniej osiem spółek". "Z naszych informacji wynika, że na liście potencjalnych inwestorów znalazła się przynajmniej jedna z trzech amerykańskich firm, które mają koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce" - czytamy dalej.

Według informatora gazety, Grupą Lotos interesuje się również jeden z funduszy private equity, który ma już na koncie przejęcia w sektorze naftowym w Europie. "Jak ustaliliśmy, jest to Klesch & Co., fundusz z Londynu, który koncentruje się na akwizycjach w sektorach stalowym, górniczym, chemicznym, naftowym i gazowym" - napisał "DGP".

W ub. tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przesunęło termin negocjacji w sprawie sprzedaży 69.076.392 akcji, stanowiących 53,19% kapitału Grupy Lotos (czyli wszystkich akcji znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa) na 18 marca 2011 roku z 4 lutego 2011 rok. MSP przesunęło też terminy odbioru memorandum przez zainteresowanych oraz termin ustalenia tzw. krótkiej listy.

Ostatnio premier Donald Tusk informował, że spodziewa się iż do transakcji sprzedazy akcji Lotosu nie dojdzie przed 2012 rokiem. Wcześniej przedstawiciele MSP zapowiadali, że resort liczy na sfinalizowanie transakcji w 2011 roku.

Dołącz do dyskusji: ConocoPhillips, Chevron i Exxon Mobil są zainteresowani Grupą Lotos

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl