Unilever zaprzestaje sprzedaży lodów Ben & Jerry's na terenach okupowanych przez Izrael

Koncern Unilever nie będzie sprzedawał lodów Ben & Jerry's na terytoriach palestyńskich, które kontroluje Izrael.

jd
jd
Udostępnij artykuł:

"Sprzedaż lodów Ben & Jerry's na Okupowanym Terytorium Palestyny (OPT) jest niezgodna z naszymi wartościami. Słyszymy również i uznajemy obawy, którymi dzielą się z nami nasi fani i zaufani partnerzy" - czytamy na stronie marki Ben & Jerry's.

Unilever przekazał firmie, która jest licencjobiorcą Ben & Jerry's na terenach palestyńskich, że nie przedłuży z nią umowy licencyjnej. Ta wygaśnie pod koniec przyszłego roku.

Marka Ben & Jerry's jest popularna w Izraelu, gdzie sprzedaje się nawet dedykowane żydowskim świętom i wydarzeniom narodowym smaki tych lodów.

Ben & Jerry's w konflikcie z Izraelem. Reagują politycy  

Dzięki osobnej umowie, lody Ben & Jerry's dalej będą sprzedawane w Izraelu.

Decyzja Unilevera oznacza, że lodów Ben & Jerry's nie będzie można kupić głównie na Zachodnim Brzegu i i osiedlach we Wschodniej Jerozolimie, pozostających pod kontrolą Izraela. Na tych terenach mieszka około sześciuset  tysięcy  Izraelczyków.

Decyzję amerykańskiego koncernu skrytykowali najważniejsi izraelscy politycy - premier Naftali Bennett i lider opozycji, do niedawna premier Beniamin Netanjahu.  Palestyńscy aktywiści pochwalili  z kolei ten ruch Unilevera.

Szef rządu Izraela w telefonicznej rozmowie z prezesem Unilevera nazwał decyzję koncernu „jednoznacznie antyizraelską". Naftali Bennett ostrzegł spółkę, że sprawa będzie miała "konsekwencje prawne".

Pochodząca z Vermont marka Ben & Jerry's Ben & Jerry's od lat znana jest z zaangażowania w różne sprawy społeczne. Na polskim rynku, gdzie brand jest obecny od 2017 roku, wspiera tematy związane z tolerancją i równością osób LGBT.  Brand uczestniczy m.in. w Paradach Równości, był inicjatorem różnych działań na rzecz tolerancji dla mniejszości seksualnych, np. "Poloneza równości" czy "Niezniszczalnej tęczy".

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Marcin Dobrzyniecki na nowym stanowisku w dentsu Polska

Marcin Dobrzyniecki na nowym stanowisku w dentsu Polska

"Naczelni o AI" nowym podcastem Radia ZET. Prowadzi go Marcin Zaborski

"Naczelni o AI" nowym podcastem Radia ZET. Prowadzi go Marcin Zaborski

Wydawnictwo żony Włodzimierza Czarzastego zarobi więcej. Wrosła wycena hotelu w Spale

Wydawnictwo żony Włodzimierza Czarzastego zarobi więcej. Wrosła wycena hotelu w Spale

Tymbark nową kampanią zachęca do codziennego picia soków

Tymbark nową kampanią zachęca do codziennego picia soków

Między słowami, czyli czego dowiedziałem się o mediach z gali Wirtuali [FELIETON]

Między słowami, czyli czego dowiedziałem się o mediach z gali Wirtuali [FELIETON]

Marka Żubr promuje się hasłem "Przy Żubrze nawet jezioro łabędzie da się obejrzeć"

Marka Żubr promuje się hasłem "Przy Żubrze nawet jezioro łabędzie da się obejrzeć"