Reporterzy bez Granic: 50 dziennikarzy zginęło w 2020 roku

50 dziennikarzy zginęło w 2020 roku, przy czym większość z nich straciła życie w krajach, w których panuje pokój - poinformowała w opublikowanym we wtorek corocznym raporcie organizacja Reporterzy bez Granic (RsF).

pap / bcz
pap / bcz
Udostępnij artykuł:

Jak zauważa organizacja, choć zabitych dziennikarzy było w tym roku o trzech mniej niż w 2019 roku, coraz więcej z nich ginie w krajach, w których panuje pokój. W 2020 r. dotyczyło to 34 z 50 z nich. Jeszcze w 2016 ta proporcja wynosiła 42 proc.

Najwięcej zabójstw dziennikarzy było w pogrążonym w przemocy karteli narkotykowych Meksyku - osiem, a także w Indiach i Pakistanie (po cztery zabójstwa), na Filipinach i w Hondurasie (po trzy). RSF ocenia, że 84 proc. ofiar straciło życie w wyniku celowego działania osób trzecich.

"Niektórzy z nich zostali zabici w szczególnie barbarzyński sposób" - podkreśliła organizacja, wskazując m.in. na śmierć meksykańskich reporterów mediów lokalnych Julio Valdivii Rodrigueza oraz Victora Fernando Alvareza Chaveza. Pierwszemu z nich obcięto głowę, zaś ciało drugiego zostało poćwiartowane. W obydwu przypadkach o zabójstwo podejrzewani są członkowie narkotykowych gangów. W Indiach Rakesh Singh, dziennikarz badający korupcję lokalnych władz, został spalony żywcem.

Siedemnaście z wymienionych przez RSF ofiar to dziennikarze śledczy, z których 10 zajmowało się sprawami korupcji, czterech - przestępczością zorganizowaną, zaś trzech - sprawami degradacji środowiska. Siedmiu dziennikarzy zabito w związku z informowaniem przez nich o protestach w Iraku, Nigerii i Kolumbii.

Łącznie od 1990 r., kiedy Reporterzy bez Granic zaczęli publikować swoje raporty, zginęło 2658 dziennikarzy.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą mundialu

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą mundialu

Wyjątek na trudnym rynku. Ten magazyn zwiększa sprzedaż drukowaną i cyfrową

Wyjątek na trudnym rynku. Ten magazyn zwiększa sprzedaż drukowaną i cyfrową

Rusza "Wojna zastępcza". O czym jest nowy serial TVP1?

Rusza "Wojna zastępcza". O czym jest nowy serial TVP1?

Wysoka kara KRRiT za patostreaming na YouTube

Wysoka kara KRRiT za patostreaming na YouTube

Krzysztof Ibisz: prowadzący musi mieć w sobie magnetyzm

Krzysztof Ibisz: prowadzący musi mieć w sobie magnetyzm