42,5 proc. firm z branży HoReCa, czyli hotele, restauracje i firmy cateringowe, spodziewa się poprawy sytuacji w najbliższym półroczu - wynika z badania Barometr na III kwartał 2020 r. Połowa z nich obawia się jednak zamknięcia działalności z powodu pandemii.
Umiarkowany optymizm towarzyszy firmom sektora MŚP w ocenie obecnej sytuacji ekonomicznej, a w pytaniach o lepszą przyszłość przeważają ostrożne prognozy, trzy czwarte jednak nie zamierza inwestować - wynika z IV edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.
Chociaż rząd odmraża kolejne gałęzie gospodarki, praca zdalna na stałe zagości w wielu firmach, co będzie odpowiedzią zarówno na aktualne potrzeby biznesu, jak i oczekiwania pracowników. Aż 67 proc. specjalistów w wyniku pandemii spojrzało na pracę zdalną bardziej pozytywnie.
Trzy czwarte Polaków obawia się utraty danych osobowych w wyniku działalności oszustów w internecie - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. Jednocześnie, jak wskazano, prawie 20 proc. nie używa programów antywirusowych.
85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – wynika z najnowszego badania CBOS. Autorzy badania zaznaczają jednak, że odsetek odpowiedzi pozytywnych zmniejszył się w stosunku do zeszłego roku o 4 punkty procentowe. O dwa punkty procentowe wzrósł udział odpowiedzi negatywnych.
Ponad połowa Polaków chce zaszczepić się na SARS-COV-2, gdyby pojawiła się taka możliwość - wynika z cyklicznego sondażu, jaki prowadzi wśród Polaków podczas epidemii koronawirusa Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat. Prawie połowa ankietowanych obawia się pogorszenia swojego stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
Mimo pandemii, co ósmy przedsiębiorca w najbliższym czasie planuje nowe inwestycje. 60 proc. z nich zamierza kupić maszyny i sprzęt, prawie jedna czwarta chce przeznaczyć dodatkowe pieniądze na cyfryzację - wynika z trzeciej edycji badania “KoronaBilans MŚP” przygotowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.
Rekordowo wysoki odsetek Amerykanów (73 proc.) ma negatywną opinię o Chinach - wynika z najnowszego badania ośrodka Pew Research. Mieszkańcy USA obwiniają władze ChRL o dopuszczenie do rozwoju pandemii Covid-19 i sądzą, że kwestia praw człowieka jest ważniejsza niż relacje gospodarcze.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polacy wydali na produkty bio 709 mln zł, a kategoria rośnie +20 proc. rdr. - pokazują dane Nielsena. Najchętniej wybieramy jedzenie dla dzieci, jogurty oraz mleka roślinne.
W 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 lat, a kobiet 81,8 lat. W porównaniu z 2018 r. trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku, a biorąc pod uwagę rok 1990 o 7,9 i 6,6 lat – podał GUS.
73 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi formami rządów, przeciwnego zdania jest 11 proc. badanych. Zdania na ten temat niema 15 proc. – wynika z przeprowadzonego na początku lipca br. sondażu CBOS.
Aż 83 proc. osób twierdzi, że technologie informacyjno-komunikacyjne w dużym stopniu pomogły im w radzeniu sobie ze skutkami pandemii. Największe poczucie wsparcia zadeklarowali tzw. millenialsi rozwijający karierę zawodową, ale również rodzice pozostający w domu z dziećmi i seniorzy.
W drugim kwartale 2020 roku znacznie wzrosło zainteresowanie internautów platformami oferującymi gry i inne treści w technologii streamingu - wynika z danych firmy StreamElements. W ciągu trzech miesięcy liczba godzin spędzonych przez użytkowników na Twitchu sięgnęła 5 miliardów. Z kolei platforma Facebook Gaming zanotowała wzrost liczby godzin o 200 procent. To efekt pandemii koronawirusa i domowej izolacji ludzi na całym świecie.
Pandemia sprawiła, że problemy finansowe odczuwa co dziesiąty Polak - wynika z raportu Santander Consumer Banku. W najgorszej sytuacji są seniorzy - prawie 40 proc wskazań.
Dziewięciu na dziesięciu Polaków co najmniej raz zamówiło jedzenie z dostawą, a 40 proc. robi to co najmniej raz w tygodniu - wynika z badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie platformy Glovo, dostarczającej produkty na życzenie.
Po ponad trzymiesięcznej przerwie instytuty badawcze wracają z realizacją badań face-to-face (twarzą w twarz). Dotychczas było to niemożliwe z powodu pandemii koronawirusa.
57 proc. respondentów z pokolenia Milenialsów (generacja urodzona od połowy lat 80. i latach 90.) i 58 proc. przedstawicieli pokolenia X (osoby urodzone w latach ok. 1965-1979) zadeklarowało, iż pandemia miała negatywny wpływ na ich psychiczne samopoczucie - pokazują dane GfK.
W czasie epidemii 40 proc. Polaków miała trudności z dostępem do opieki zdrowotnej, związane m.in. z przekładaniem i odwoływaniem wizyt i zabiegów czy z uzyskaniem porad medycznych – wynika z badania CBOS. Jednocześnie wzrosło zadowolenie z funkcjonowania opieki zdrowotnej.
Wybory prezydenckie wygrał w II turze ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda, który zdobył 51,03 proc. poparcia wśród wyborców. Tymczasem przedwyborcze sondaże nie dawały mu pewnego zwycięstwa, bo część z nich wskazywała na wygraną Rafała Trzaskowskiego. Badania sondażowe pokazywały zwykle niższy wynik, niż realnie osiągnięty przez Dudę. Zdaniem ekspertów często wynika to z odmów odpowiedzi, jeżeli wyborcy jednego kandydata częściej odmawiają udziału w badaniu niż wyborcy innego kandydata. Czasem też, gdy charakteryzują się większą podejrzliwością w stosunku do otoczenia, to wynik sondażowy takiego kandydata może być niedoszacowany.
Pandemia sprawiła, że w sieci kupuje co szósty Polak - wynika z badania Santander Consumer Banku. Na wsi zakupy online robi 17 proc. mieszkańców, w średnich miastach, jak np. Kielce czy Radom odsetek ten wynosi 9 proc. - czytamy.
Zapisz się do newslettera