Według nieoficjalnych doniesień Microsoft niebawem wyłączy komunikator Skype, za którego kilkanaście lat temu zapłacił 8,5 mld dolarów. Koncern w obszarze komunikatorów stawia na platformę Teams.
Komunikat dotyczący rezygnacji przez Microsoft ze Skype’a został wyświetlony w nowej, testowej wersji tej aplikacji na Windowsa. – Począwszy od maja Skype nie będzie już dostępny. Kontynuujcie swoje połączenia i czaty na teamsach – brzmi informacja, której prawdziwość potwierdził serwis XDA.
Przedstawiciele Microsoftu nie chcieli komentować sprawy.
Skype został uruchomiony w 2003 roku, a osiem lat później Microsoft przejął go, płacąc 8,5 mld dolarów. Aplikacja najczęściej jest używana do połączeń wideo.
W ostatnich latach, zwłaszcza od wybuchu epidemii, na popularności skokowo zyskały inne komunikatory, częściej wykorzystywane do pracy zdalnej, m.in. czatów grupowych. Są to np. Team (też należący do Microsoftu), Zoom i Discord.
Ze Skype’a korzystał co czwarty polski internauta
Skurczenie się popularności Skype’a było widać także w Polsce. Półtorej dekady temu razem z Gadu-Gadu tworzył u nas ścisłą czołówkę najpopularniejszych komunikatorów. Przykładowo w maju 2008 roku przyciągnął u nas 4,15 mln użytkowników (wówczas stanowiło to 28 proc. wszystkich polskich internautów), każdego w ciągu miesiąca średnio na 58 godzin i 49 minut (według badania Mediapanelu).

Natomiast w ostatnich latach był poza czołową dziesiątką komunikarów. W styczniu br. żeby zająć na tej liście dziesiąte miejsce, wystarczyło niecałe 800 tys. użytkowników i prawie 3 proc. zasięgu.

Ile Skype zarabiał 15 lat temu
Krótko przed przejęciem przez Microsoft podano, że w IV kwartale 2010 roku ze Skype’a korzystało średnio 145 mln użytkowników - o 38 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie przeciętna liczba osób korzystających z płatnych usług firmy zwiększyła się o 19 proc., z 7,3 do 8,8 mln. Z kolei całkowita liczba zarejestrowanych użytkowników na koniec 2010 roku sięgnęła 663 mln, w porównaniu do 474 mln dwanaście miesięcy wcześniej.
W 2010 roku Skype wypracował 860 mln dolarów przychodów, o 20 proc. mniej niż przed rokiem (719 mln). Strata netto zmalała natomiast r/r z 418 do 7 mln.
21 stycznia 2013 roku z komunikatora korzystało równocześnie 50 mln użytkowników, co jest rekordem w jego historii.