Telewizja 2024-04-30
18

Kolejny reporter „Wiadomości” TVP w TV Republika

Kamil Trzaska (fot. TVP Info) Kamil Trzaska (fot. TVP Info)

Do dziennikarzy przygotowujących materiały w programie „Dzisiaj” TV Republika dołączył Kamil Trzaska, jeszcze parę miesięcy temu reporter „Wiadomości” TVP1. Podobnie jak w poprzedniej pracy, realizuje materiały m.in. na temat imigrantów. 
 

Trzaska pracę w telewizji zaczynał w katowickim oddziale TVN, gdzie w latach 2005-2007 był dokumentalistą. W latach 2007-2013 pracował w TVP3 Katowice, natomiast od października 2013 do stycznia 2016 roku był związany z Superstacją. Do Telewizji Polskiej wrócił w lutym 2016 roku. Przygotowywał materiały dla TVP Info i „Wiadomości” TVP1. W swojej pracy zajmował się tematami dotyczącymi uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, poświęconymi pracy służb, policji, Straży Granicznej czy obronności. Z końcem 2023 roku skończyła się umowa Trzaski z TVP, której nie przedłużono.

Debiut z materiałem o imigrantach

Materiał Trzaski pojawił się w wydaniu „Dzisiaj” TV Republika z niedzieli 28 kwietnia 2024 roku (około 15 minuty nagrania z YouTube). Dotyczył działań Wielkiej Brytanii, która odsyła nielegalnych imigrantów nieposiadających wiz do Rwandy, bez względu na deklarowany przez nich kraj pochodzenia.  

Kamil Trzaska pokazał pracę brytyjskiej straży przybrzeżnej, która zapobiega przedostawanie się imigrantów z francuskiego wybrzeża do Wielkiej Brytanii. Później zauważył, że decyzja władz tego kraju jest krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka i część lewicowych ugrupowań w Europie. W materiale pojawiły się setki prof. Tomasza Grosse, europeisty z Uniwersytetu Warszawskiego, krytykujące unijny pakiet migracyjny. 

Trzaska przypomniał, że premier Donald Tuska zapewnił, że Polska nie będzie przyjmować imigrantów. Później powołał się na ekspertów, którzy nie dają wiary w tej słowa. Tutaj wyemitowano „setkę” prof. Marcina Szewczaka, eksperta ds. międzynarodowych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Trzaska zauważył, że Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej groził Polsce konsekwencjami za wyłamywanie się z polityki migracyjnej. Przypomniał, że pakt migracyjny będzie przedmiotem głosowania na Radzie Europejskiej, które nastąpi już po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jak oglądać TV Republika?

Trzaska nie jest jedynym byłym dziennikarzem Telewizji Polskiej, który dołączył do TV Republika. Wcześniej uczynili to m.in. Danuta Holecka (prowadzi program „Dzisiaj” w dni powszednie), Michał Rachoń (jest dyrektorem programowym stacji), Miłosz Kłeczek, Jarosław Olechowski, Adrian Klarenbach, Adrian Borecki, Konrad Wąż, Rafał Patyra, Anna Popek czy Bogusz Jankowski. 

Stacja jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Niedawno szef wydawców stacji Jarosław Olechowski zapowiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że TV Republika dąży do tego, aby wszędzie jej przekaz był nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD). Nadawca inwestuje w sprzęt, w tym cyfrowe stoły do realizacji dźwięku i oświetlenie. Prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz zasugerował niedawno, że stacja weźmie udział w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Termin składania zgłoszeń upływa w okolicach połowy maja. 

Z danych Nielsena wynika, że w marcu br. TV Republika miała 2,94 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Autor: Adrian Gąbka

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad miliona czytelników
KOMENTARZE (18) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas