W ramach protestu mediów przeciw nowym zasadom pracy dziennikarzy w parlamencie niektóre redakcje zdecydowały się na niestandardowe rozwiązania. W „Fakcie” zamazano na czarno twarze wszystkich polityków, a „Puls Biznesu” i „Dziennik Gazeta Prawna” zostawiły puste miejsca na stronach.
Protest zorganizowano w związku z przedstawionym w środę projektem nowych zasad pracy przedstawicieli mediów w Sejmie i Senacie. Według nowych wytycznych będą mogli rozmawiać z politykami przede wszystkim w nowo utworzonym centrum medialnym, a akredytacje mają otrzymać maksymalnie dwie osoby z danej redakcji.
Prawie 30 redakcji przystąpiło w piątek do zainicjowanej przez Press Club Polska akcji #DzieńBezPolityków, w ramach której w piątek ograniczyły obecność polityków. W jaki sposób? Przykładowo stacje telewizyjne TVN24, Polsat News, Nowa TV i Superstacja oraz rozgłośnie radiowe TOK FM, RMF FM, Radio ZET i Radio Eska nie zaproszą polityków do swoich programów publicystycznych.
![]() |
Pikieta dziennikarzy przeciw ograniczeniom dla mediów w parlamencie: to sprzeczne z konstytucją
|
Pytamy Jarosława Kaczyńskiego o słowa prezesa TK.
— tvn24 (@tvn24) 16 grudnia 2016
Więcej w @tvn24 https://t.co/Oh1pGhDgK2
Z kolei portale TOKFM.pl i Gazeta.pl zapowiedziały ograniczenie informacji o politykach. - W piątek 16 grudnia nie zobaczysz na naszej stronie polityków. Dosłownie - zapowiedzieli redaktorzy Gazeta.pl. Przy tekstach o takiej tematyce dodawane są np. zdjęcia panoramy Sejmu, ale bez twarzy polityków. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się WP.pl. Z kolei na Onecie przy tekstach o tematyce politycznej pokazywana jest grafika informująca o proteście.
Wszystkie te portale na stronach głównych eksponują teksty informujące o tej akcji. - Tak, stracą na tym dziennikarze, pozbawieni ciekawych materiałów. Ale stracą na tym przede wszystkim wyborcy, pozbawieni spojrzenia na posłów przez media właśnie im - w ich oczach - niechętne. Demokracja nie zakłada jednak, że politykom ma być łatwo i przyjemnie - komentuje Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu. - Dziś jest dzień bez polityków w mediach. Jest to odpowiedź na plany ograniczenia dostępu reporterów do Sejmu. Dziennikarze nie występują jednak we własnym imieniu. Nikt nas nie zwalnia z pracy, nie obcina pensji, nie zmusza do stania na mrozie na Wiejskiej. Przenosi nas owszem z jednego miejsca w inne, ale z tego innego miejsca będziemy pracować, relacjonować konferencje i trzymać mikrofony - napisał Tomasz Machała, dyrektor zarządzający obszarem wiadomości i biznesu w Wirtualnej Polsce.
Tu tłumaczę, dlaczego Onet przystąpił do dzisiejszej akcji protestu przeciwko ograniczaniu dostępu do info w Sejmie https://t.co/mt1X2iZq04
— Bartosz Węglarczyk (@bweglarczyk) 16 grudnia 2016
W „Fakcie” wszystkie twarze polityków, także na pierwszej stronie, zamazano czarnymi kreskami. Na początkowych stronach wydania znalazło się krótkie wyjaśnienie sensu tej akcji.
Dziś w #Fakt, @FAKT24PL i wielu innych przyzwoitych mediach #DzieńBezPolitykow i #ProtestDziennikarski pic.twitter.com/vqqfxcz8cY
— Robert Feluś (@RobertFelus) 16 grudnia 2016
Z kolei „Puls Biznesu” u dołu pierwszej strony zostawił puste miejsce - zamieszczono tam tylko napis „Tu nie piszemy o pracach Sejmu” i krótką informacją o akcji protestacyjnej. Taki komunikat opublikowano też na kilku stronach wewnątrz piątkowego wydania dziennika
Dziś białe plamy w proteście przeciwko planowanym ograniczeniom dostępu obywateli do informacji poprzez usunięcie mediów z Sejmu pic.twitter.com/ti6gsaOYk8
— Puls Biznesu (@puls_biznesu) 16 grudnia 2016
Podobna wzmianka znalazła się też na pierwszej stronie „Dziennika Gazety Prawnej”. Ponadto na szóstej stronie „DGP” nie opublikowano przygotowanego wcześniej tekstu o Sejmie. Zamiast niego na stronie zamieszczono jedynie krótkie wyjaśnieni, że artykuł nie ukazał się w ramach protestu.
#ProtestDziennikarski #DzieńBezPolitykow https://t.co/6lzH8BPjpa pic.twitter.com/5jOCFy3esi
— Polska The Times (@polskathetimes) 16 grudnia 2016
Ogółem w akcji #DzieńBezPolityków biorą udział m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita”, „Puls Biznesu”, „Fakt”, „Super Express” i dzienniki Grupy Polska Press; portale internetowe - Grupa Onet, Grupa WP, Wyborcza.pl , Gazeta.pl, Newsweek.pl, SE.pl, Fakt24.pl, Radiozet.pl, Rmf24.pl i Rp.pl; stacje telewizyjne - TVN24, Polsat News, Nowa TV i Superstacja; rozgłośnie radiowe - TOK FM, RMF FM, Radio ZET i Radio Eska; tygodniki - „Newsweek”, „Wprost”, „Tygodnik Powszechny” i „Najwyższy Czas!”. A także Press Club Polska i Forum Polska Agencja Fotografów.
Marszałek Cenzor zamyka Sejm przed ludźmihttps://t.co/EQHTpXxUah pic.twitter.com/u43nMN3C3W
— Super Express (@se_pl) 16 grudnia 2016
Sejm teraz. Solidarność prawie wszystkich redakcji. Pokazujemy jak wyglądać będą newsy jeśli nowe regulacje wejdą w życie#DzieńBezPolityków pic.twitter.com/T0fDrcbBQV
— Michał Tracz (@TraczMichal) 16 grudnia 2016