Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-10-18

A A A POLEĆ DRUKUJ

Frost&Sullivan: Stabilne perspektywy dla przemysłu obronnego w Europie Środkowo-Wschodniej

150x110
Rynek obronny Europy Środkowo-Wschodniej pozostanie stabilny dzięki polskim i ukraińskim programom zbrojeniowym, a wydatki wzrosną z 17,5 mld USD w 2011 do 17,9 mld USD w 2020

Warszawa, 18 października 2011 r. – Kraje Grupy Wyszehradzkiejpo wstąpieniu do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego(NATO) skupiły się na modernizacji oraz wymianie uzbrojenia i sprzętu obronnego pochodzącego jeszcze z czasów Układu Warszawskiego. Globalny kryzys ekonomiczny i ograniczenie wydatków na obronność spowolniły ten proces. Jednak dzięki planom modernizacji technicznej polskiej armii oraz ukraińskiemu programowi budowy korwet, Europa Środkowo-Wschodnia jawi się jako stabilny rynek dla przemysłu obronnego. Prognozowany jest niewielki wzrost wydatków na cele obronne z 17,5 mld USD w 2011 roku do 17,9 mld USD w 2020 roku.

Większość ministerstw obrony w Europie boryka się z problemami wynikającymi z redukcji budżetów obronnych. Siły zbrojne w Europie Środkowo-Wschodniej cierpią z powodu cięć budżetowych i braku długofalowej koncepcji planowania i realizacji polityki zakupowej. Duża część używanego obecnie uzbrojenia zbliża się do kresu swojej żywotności, jednak ministerstwa nie są w stanie sfinansować wszystkich, zaplanowanych wcześniej programów modernizacyjnych.

„Na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, sytuacja w Polsce wygląda raczej obiecująco. Nasz kraj jest liderem w regionie w zakresie wydatków na obronność” – mówi Dominik Kimla, analityk sektora obronnego w warszawskim oddziale Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej. Polska już teraz ma największy udział w wydatkach ponoszonych na obronność w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Należy oczekiwać, że udział naszego kraju w tych wydatkach zwiększy się z 52,1% w 2011 roku do 55,4% w 2020 roku. Jednym z kluczowych czynników sprzyjających rozwojowi rynku jest ustawowa regulacja zobowiązująca rząd do przeznaczenia 1,95% PKB z poprzedniego roku na wydatki związane z obroną narodową.

Zgodnie z zaakceptowanymi w 2009 roku 14 programami operacyjnymi, Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) przewiduje przeznaczenie do 2018 r. niemal 11 mld USD (30 mld PLN) na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Programy zakupu śmigłowca wsparcia bojowego i zabezpieczenia oraz systemów obrony powietrznej i obrony przeciwlotniczej będą największymi przetargami w zakresie obronności w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Zbliżająca się prywatyzacja przemysłu obronnego w Polsce również wpłynie na rozwój rynku” –dodaje Dominik Kimla. Państwowa Grupa Bumar przechodzi proces restrukturyzacji i konsolidacji, rząd zaś planuje do połowy 2013 r. sprzedać mniejszościowy pakiet akcji tego największego gracza w polskiej branży obronnej.Także przemysł lotniczy przyciąga wielu inwestorów zagranicznych, m.in. ze względu na zbliżający się przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy. Szacuje się, że wartość przetargu wyniesie co najmniej 2 mld USD.

„Należy również zauważyć, że Ukraina, która jest istotnym eksporterem uzbrojenia na świecie, posiada stosunkowo zaawansowany przemysł obronny, gdyż po okresie sowieckim odziedziczyła lepiej rozwiniętą bazę produkcyjną niż inne kraje regionu”– stwierdza Dominik Kimla. Chociaż około 20% eksportu ukraińskiego sektora obronnego jest przeznaczone na rynek rosyjski, ukraińskie firmy wciąż poszukują możliwości współpracy z dostawcami z Europy Zachodniej.

Najbardziej obiecującym projektem w zakresie współpracy pomiędzy Ukrainą a Europą Zachodnią w dziedzinie przemysłu obronnego jest program budowy korwet dla ukraińskiej marynarki wojennej, przewidujący do 2021 roku wprowadzenie 4 nowych jednostek o szacowanej wartości 2 mld USD. Brak dostatecznie zaawansowanych systemów techniki morskiej na Ukrainie otwiera duże możliwości dla zagranicznych partnerów dostarczenia do 80% systemów i podsystemów uzbrojenia budowanych korwet. „Współpraca w ramach programu korwetowego może stworzyć podstawy dla przyszłych projektów obronnych realizowanych po 2016 roku, gdy sytuacja finansowa kraju ulegnie poprawie” – dodaje analityk.

„Polski program modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, wart ok. 11 mld USD (30 mld PLN), jest szansą dla europejskich graczy pozyskania stabilnego i perspektywicznego rynku zbytu. Firmy z sektora obronnego powinny również rozważyć udział w nadchodzącej prywatyzacji Grupy Bumar w celu wejścia lub wzmocnienia swojej obecności w regionie i zwiększenia szans w planowanych przetargach organizowanych przez MON. Należy również uważnie przygladać się programowi budowy korwet dla ukraińskiej marynarki wojennej, ponieważ stwarza on szansę dla zachodnich dostawców dostarczenia znaczącej części systemów uzbrojenia do tych jednostek” – podsumowuje Dominik Kimla.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji dotyczących rynku obronnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i/lub otrzymać analizę Frost & Sullivan pt.Stabilne perspektywy dla przemysłu obronnego w Europie Środkowo-Wschodniej dzięki polskim i ukraińskim programom zbrojeniowym , prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, na adres Joanna.lewandowska@frost.com.

O Frost & Sullivan:

Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, współpracując z klientami w celu osiągnięcia ich najlepszej pozycji rynkowej pod względem rozwoju, innowacyjności oraz zarządzania. Program firmy – Growth Partnership Service – dostarcza dokładnych badań rynkowych i modeli najlepszych praktyk, aby wspomóc generowanie, ewaluację i wdrożenie skutecznych strategii rozwoju. Frost & Sullivan ma 50-letnie doświadczenie we współpracy z firmami z listy Global 1000, przedsiębiorstwami rozwijającymi się oraz społecznościami inwestorskimi. Posiada 40 biur działających na 6 kontynentach. Więcej informacji na temat oferowanego przez Frost & Sullivan Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw pod adresem http://www.frost.com.

Kontakt:

Joanna Lewandowska

Corporate Communications – Europa

T: +48 22 481 62 20

E: joanna.lewandowska@frost.com

http://www.frost.com





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS