Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-03-03

A A A POLEĆ DRUKUJ

Co Polak ma do ukrycia?

Historycznie sejfy służyły do przechowywania pieniędzy i kosztowności. Na przestrzeni lat ich rola uległa znacznej zmianie. Co zatem Polacy obecnie przechowują w sejfach i co w ich opinii jest „bezcenne”?

Kluczową funkcją sejfu jest zabezpieczenie wartościowego mienia przed kradzieżą i dostępem niepowołanych osób. W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas trzyma środki pieniężne na bankowych kontach czy lokatach, zmienił się rodzaj zawartości sejfów. Jednak z drugiej strony wciąż każdy z nas ma coś do ukrycia. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się wnętrzom polskich sejfów i sprawdzić, co Polacy chronią najczęściej.

Okazuje się, że dobra, chowane w sejfach, mogą być cenne według kryteriów innych niż ich wartość nominalna. Przedmioty w sejfach przechowujemy nie tylko z obawy przed kradzieżą, ale także zgubieniem. Klienci trzymają w nich dokumenty, których używają od czasu do czasu, jak np. paszport, ale też zapasowe kluczyki do samochodu czy mieszkania. To dobra, które same w sobie nie mają dużej wartości pieniężnej, natomiast ich utrata może mieć poważne konsekwencje dla właściciela. Sejf stanowi swoisty bufor bezpieczeństwa i daje pewność, że wszystkie przedmioty znajdują się w jednym miejscu. Kolejną grupą dóbr powszechnie przechowywaną w sejfach są informacje.

Wiedzy nie da się wycenić – dla osób trzecich czasem nie ma ona wartości, jest jednak wyjątkowo cenna dla jej posiadacza. Akty notarialne, umowy, polisy ubezpieczeniowe, korespondencja skarbowa czy bankowa – to dokumenty, które w wyniku utraty wyjątkowo trudno zastąpić. Podobnie jest w przypadku cyfrowych nośników danych – laptopów, dysków zewnętrznych czy pamięci przenośnej - mówi Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal.

Przechowywane na nich pliki nierzadko są zbiorem wiedzy gromadzonej przez lata nauki i pracy. W przypadku dokumentów i danych sejfy chronią wartości niematerialne także przed zdarzeniami losowymi.

W nieprzewidzianych sytuacjach, jak pożar mieszkania czy zalanie, tego typu dobra są wyjątkowo narażone na zniszczenie. Sejf doskonale sprawdza się jako bezpieczne schronienie dla delikatnych i nietrwałych dokumentów lub sprzętów cyfrowych przed utratą w wyniku zdarzeń losowych– wyjaśnia Wojciech Tyburski.

Osobną kategorią przedmiotów, przechowywanych w sejfach, jest broń. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 grudnia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji posiadacze broni palnej zobligowani są do przechowywania jej w sposób, uniemożliwiający dostęp osób nieuprawnionych. W przypadku broni krótkiej najczęstszym wyborem są sejfy meblowe – większość sejfów dostępnych w ofercie Konsmetal posiada certyfikaty na przechowywanie broni palnej. Miłośnicy myślistwa korzystają z sejfów na broń, które swoimi wymiarami są dostosowane do przechowywania broni długiej, w tym myśliwskiej.





Słowa kluczowe:Konsmetal,sejf

Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS