Jak dotrzeć do rzecznika? W jaki sposób uzyskać informację z urzędu? Te pytania zadaje sobie wielu lokalnych dziennikarzy. Mimo że praca rzecznika prasowego kojarzy się im z wizerunkiem telefonu komórkowego, to dostępność do informacji na stronach internetowych i do konkretnych osób jest niewielka. Wiele urzędów, nie mówiąc o jednostkach im podległych nie ma nawet wyznaczonych osób do kontaktów z mediami.
Na pomysł sprawdzenia jakości informacji wpadła Warszawska Grupa Doradców Public Relations. "W efekcie postanowiliśmy zorganizować dla tej grupy cykl szkoleń. Mają podnieść ich kompetencje i uwrażliwić na rolę mediów lokalnych i rozwój e-pr" - mówi Agata Dutkowska - rzecznik prasowy WGD PR. Projekt pod nazwę Akademia Urzędnika Samorządowego ruszy na początku października. Pilotażowo obejmie Mazowsze.
WGD Public Relations podzieliło system szkolenia na bloki. Każdy z nich jest kierowany do konkretnej grupy pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST). Są to:
- Akademia Rzecznika Prasowego
- Akademia Managera Urzędu
Akademia Rzecznika Prasowego jest skierowana do pracowników urzędów, którzy odpowiadają za kontakty z mediami. Projekt ma za zadanie podnieść ich kompetencje oraz - co ważne - ułatwić pracę przedstawicielom mediów lokalnych i regionalnych. Szkolenia będą uwzględniały znaczenie mediów lokalnych - szczególnie rosnących w siłę elektronicznych mediów miejskich i powiatowych wydań elektronicznych miejscowych gazet. Te drugie zdobywają rynek lokalny, a nadal nie są doceniane jako cenne źródło informacji dla mieszkańców.
Natomiast Akademię Managera Urzędu WGD PR przygotowało z myślą o kadrze zarządzającej jednostek samorządu. WGD PR skoncentrowała się w pierwszym etapie na podnoszeniu kompetencji komunikacyjnych w relacjach z mediami oraz z mieszkańcami gmin, powiatów i województw.
Projektowi będzie towarzyszył konkurs dla urzędników oraz plebiscyt dla dziennikarzy lokalnych i obywatelskich.